Гарні здобутки до професійного свята

Ізяславський лісгосп – це комплексне багатопрофільне лісогосподарське господарство, яке займається лісовідновленням, доглядом за лісовими насадженнями, охороною та захистом лісів, лісозаготівлею та переробкою деревини, вирощуванням декоративного посадкового матеріалу і відтворенням диких тварин. Пріоритетом є розширене відтворення лісів, створення насаджень з цінних деревних та чагарникових порід.

Навесні цього року наш колектив створив192,7 га лісових культур, в тому числі 144 га з сосни звичайної та 22,9 га з дуба звичайного. Природним шляхом відновлено 42,2 га лісових насаджень.

Не так вже й просто виростити ліс, як здається на перший погляд. Посадка – це, напевно, один з найлегших етапів. Далі – найскладніше — створити оптимальні умови для зростання лісу. Найголовніше – не дати бур’янам, порослі, рослинам-піонерам, які швидко заселяють зруби і відкриті місцевості, пригнітити ріст і розвиток головних лісоутворюючих порід. Для цього щороку проводимо догляди, що включають прополювання культур, обкошування їх як вручну, так і механізованими знаряддями, аж поки саджанці не досягнуть оптимальних розмірів і їх не переведуть у вкриті лісом площі. Протягом весняно-літнього лісокультурного сезону проведено догляди за новоствореними насадженнями на площі 1046 га, з них 230 -шляхом прополювання, а 816 га – обкошуванням. Механізованим способом проведено догляд за лісовими культурами на площі 586 га.

Для потреб лісовідновлення на декоративному розсаднику підприємства створено дільницю з вирощування садивного матеріалу деревних та чагарникових лісових порід. Вона складається з 14 коробів, наповнених спеціальним субстратом та облаштованих системою зрошення для підтримання оптимальної вологості субстрату. В коробах створено посіви сосни звичайної на площі 128 м2, модрини європейської –  128 м2, ялини європейської – 96 м2. Крім того, на площі 32 м2 створено посіви псевдотсуги Мензіса, вирощені сіянці якої планується використовувати для заліснення. Введення в лісові культури цієї рослини-інтродуцента сприятиме кращому росту головної породи. Загалом засіяно короба площею 384 м2 , а 26 м2 залишено під посів берези повислої. Дана технологія вирощування сінців дасть змогу отримати високоякісний посадковий матеріал, який буде використовуватись для відновлення лісових насаджень лісгоспу.

Цього року також встановлено обладнання з сушіння та переробки шишок та обробки насіння перед закладанням його на зберігання, а також безпосередньо перед висіванням. Цей комплекс обладнання дає змогу переробляти шишки хвойних порід та отримати високоякісне насіння для задоволення власних потреб з лісовідновлення, а також надавати послуги з переробки шишок сусіднім лісогосподарським підприємствам. На сьогодні в місцевій шишкосушарці перероблено 7 тонн шишок сосни та отримано майже 100 кг насіння сосни звичайної, яке пройшло перевірку якості у Вінницькій лісонасіннєвій лабораторії, де засвідчено високий клас якості насіння.

 

Досить важливими у виробничій діяльності лісгоспу є охорона та захист лісів від самовільних рубок, хвороб та шкідників, а головне — від лісових пожеж. У Кунівському, Плужненському, Михельському лісництвах встановлено системи відеоспостереження, оновлено пожежно-технічну базу. Підприємство має 4 пожежні автомобілі високої прохідності, 2 одиниці пожежної техніки, яка пристосована для забору води з водойм, підвозу на місце пожежі, передачі до пожежного автомобіля та самостійного гасіння пожежі. Також облаштовано місця для забору води пожежними автомобілями.

Щоб не допустити пожеж у лісових масивах, з початку року створено 3 км протипожежних розривів, облаштовано 123 км мінералізованих смуг, проведено догляд за існуючими мінералізованими смугами та протипожежними розривами протяжністю 211 км. Постійно ведеться роз’яснювальна робота серед населення на пожежну тематику в районних та обласних засобах масової інформації.

Сьогодні найбільша проблема лісової галузі – масове всихання хвойних насаджень, спричинене різкою зміною клімату. Це призвело до ослаблення соснових насаджень, на які згодом заселяються шкідники. Зараз єдиним ефективним рішенням проблеми є прибирання уражених шкідником дерев. Хворе дерево потрібно негайно зрубувати та вивозити якнайдалі від здорових дерев. Такий захід сприяє зменшенню чисельності шкідника, запобігає спалахам його масового розмноження. Щоб попередити поширення шкідників силами лісової охорони із залученням спеціалістів державного спеціалізованого підприємства “ВІННИЦЯЛІСОЗАХИСТ”, постійно проводяться санітарні обстеження лісових насаджень, на основі яких  здійснюються невідкладні санітарно-оздоровчі заходи. В залежності від кількості ушкоджених дерев на площі проводять санітарно – вибіркові чи суцільно-санітарні рубки.

Усвідомлюючи катастрофічні масштаби проблеми всихання, на  зрубах в подальшому забороняється створювати чисті соснові деревостани. Практикуються нові схеми створення лісових культур. В культури головної породи сосни чи ялини звичайної вводяться породи, стійкі до посушливих кліматичних умов та високих температур: псевдотсуга Мензіса, модрина європейська. Змішані хвойні насадження, введені нові породи, а особливо створені листяно-хвойні насадження підвищують стійкість деревостанів до всихання та розвитку і поширення деревних шкідників. Крім того, нові лісотвірні породи не поступаються технічно-якісними показниками своїм попередникам – сосні та ялині.

Крім проблем, створених аномальними погодними умовами, на підприємстві і в галузі в цілому є чимало інших проблем. У зв’язку з політичними баталіями, які відбуваються навколо лісової галузі, підприємства залишені наодинці з проблемами, що потребують швидкого вирішення. Приміром, у зв’язку з тимчасовою забороною експорту дров’яної лісопродукції різко скоротилася реалізація, оскільки внутрішній ринок не потребує такої кількості і такої якості деревини, яка у великих обсягах накопичується і втрачає якість. Це призводить до різкого зменшення вирубки сухостійних насаджень, що створює небезпеку масового розмноження стовбурних шкідників, наслідком якого є масове всихання хвойних дерев.

Державне підприємство «Ізяславське лісове господарство» має досить потужну матеріальну базу, серйозний потенціал робітничого та керівного складу. Це дає змогу працювати ритмічно, постійно нарощувати обсяги виробництва, вчасно виплачувати зарплату та розраховуватися з державним і місцевим бюджетами, сплачувати всі платежі. З початку поточного року було сплачено всього платежів до зведеного бюджету на суму понад 28 млн. грн., в тому числі понад 10 млн. грн. – до місцевого бюджету. Зазначимо, що Ізяславський лісгосп став переможцем обласного рейтингу серед лісових підприємств «Сумлінний платник податку – 2017».

У цей непростий для нашої держави час, коли фактично на Сході України ведеться війна, колектив підприємства не стоїть осторонь, а бере активну участь у наданні допомоги нашим військовим на Донбасі. Підприємство також не стоїть осторонь тих проблем, які існують в районі і місті.

Ізяславське лісове господарство є чисельно найбільшим серед державних лісогосподарських підприємств області. Головне надбання підприємства — це його колектив, робітники, інженерно-технічні працівники і службовці. Краща робота завжди відзначається вищою заробітною платою за рахунок преміювання та доплат, тобто всі працівники зацікавлені в кінцевому високому результаті.

У переддень професійного свята щиро дякую колективу за сумлінну працю. Нехай доля обдаровує всіх усіма благами, а стійкість, звитяга в подоланні труднощів обернуться вагомими професійними здобутками, повагою та вдячністю людей!

Петро КУРЕЛЬЧУК,

директор ДП «Ізяславський лісгосп».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*