Захистимо український ліс та людей, які плекають його

Я віддав служінню лісу кращі роки свого життя. Пройшов у галузі службовими щаблями від техніка-лісовода до директора спершу Ізяславського, а згодом – Шепетівського лісгоспів. Зараз – на пенсії, але з лісом не пориваю. Завжди із задоволенням даю поради шепетівським колегам, вникаю в роботу підприємства. Радію перетворенням у лісовій галузі Хмельниччини. Особливо вони помітні з приходом на посаду начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Петра Пешка. Це – новатор, який активно впроваджує європейський досвід вирощування лісу й переробки деревини. Лісогосподарські підприємства краю, образно кажучи, ростуть, міцніють, виходять на новий рівень. Вони  – серед флагманів економіки Хмельниччини.

Добре працюють лісівники і в  більшості регіонів держави. Планово ведеться відтворення лісів, з’являються десятки тисяч гектарів нових лісів.  Завдяки вартовим зелених шат піднімається вітчизняна деревообробна галузь. Як тут не порадієш успіхам! На жаль, останнім часом виливається багато бруду на галузь. Лісівників безпідставно звинувачують у нещадному вирубуванні й контрабанді лісу. Звичайно, диму без вогню не буває, але огульно обпльовувати всіх – несправедливо, нечесно.

Сказав – несправедливо, нечесно й задумався. А,може, це – далекосяжний крок, аби показати, що галузь неефективна, в занепаді? Торік деякі високопоставлені чиновники уряду наполегливо рекомендували віддати українські ліси в концесію, тобто приректи їх на нещадне вирубування. Тоді колективи лісогосподарських підприємств України, підтримувані місцевою владою, народними депутатами, висловили рішучий протест на мітингах і це дало результат – питання концесії відклали.

Та, очевидно, ініціатори нажитися на лісі не вгавають, далі ведуть брудну гру. Останнім часом соціальні мережі держави рясніють повідомленнями про катастрофічні вирубки лісів, особливо у Карпатах. Активно поширюються фейкові відео російських та румунських телеканалів із різного роду коментарями. Потім з’явився звіт маловідомої британської неурядової організації про неконтрольований експорт деревини в Європу. Наводилися вражаючі цифри про обсяги контрабанди та незаконної вирубки лісів в Україні. Цю «сенсацію» поширили вітчизняні ЗМІ.

Згодом з’ясувалося, що ця організація   складається … з однієї людини – директора, який не є фахівцем лісового профілю. Розслідування побудовано на припущеннях, здогадках, висловлюваннях неофіційних осіб, які ніяких доказів не наводять. Та й самі українські громадські активісти говорять, що дані, які в них взяли, – перекручені, не відповідають дійсності, отож сфальсифіковані. Більше того, виявилося, що скандал навколо розслідування був кимось інспірований, і комусь безпосередньо вигідний.

Сподіваємося, що наші лісогосподарські підприємства зможуть довести свою невинуватість і що вони працюють абсолютно в законній площині, і якщо відбувався експорт, то він був за всіма законами України. Про це заявив заступник голови Держлісагентства України Володимир Бондар.

 

Я навів би ще інші факти дискредитації нашої лісової галузі, але й так ясно, що на неї йде системна і серйозна атака. Як вже говорилося вище, це не перший наступ. Він відбувається поетапно. Великі фінанси задіяні в тому, аби приватизувати ліси, або запровадити концесію, а потім знищити галузь. Більшість країн відмовилась від концесії. Тільки в Росії та Канаді – величезних лісових державах – є своя концесія. В інших вона показала себе досить негативно.

Та я оптиміст і вважаю, що лісівники, все українське суспільство дадуть справжній бій купці ініціаторів прихватизації національного багатства – лісу, і він надійно служитиме людям.

Карл БАЧИНСЬКИЙ,

Заслужений працівник лісового господарства України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*