КОНСТРУКТИВНА, КОРИСНА РОЗМОВА

Напередодні  відкриття сезону полювання 2017-2018 років на хутрових та парнокопитних звірів відбулася обласна нарада під головуванням начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Петра Пешка. Її учасники – головні лісничі держлісгоспів, лісничі лісництв, мисливствознавці  районів, користувачі мисливських угідь, природоохоронці.

Відкриваючи засідання, Петро Степанович зазначив, що  мисливське господарство в області ведуть 34 юридичних особи: 9 державних підприємств, 21 організація УТМР, товариство військових мисливців, “Клуб мисливців Поділля”, “Подільський бройлер” та “Стар-єгер”. Щорічно на полювання виходять близько 12 тисяч мисливців. В наступному сезоні в угіддях області вони на законних підставах можуть вполювати 145  кабанів, 171  козулю, 10  оленів плямистих, 25 бобрів та майже 7,5 тисячі зайців-русаків.

Основними напрямками ведення мисливського господарства є охорона, відтворення та раціональне використання мисливської фауни. Доведення щільності диких тварин до оптимальної – обов’язок кожного користувача мисливських угідь.  Держлісагентство України зобов’язало територіальні органи лісового господарства у співпраці з територіальними органами поліції, державними екологічними інспекціями в областях, користувачами мисливських угідь організувати та здійснювати постійні рейдові патрулювання з охорони державного мисливського фонду. Для забезпечення належної охорони угідь необхідно розробити і затвердити графіки спільних рейдових перевірок, забезпечити бригади автотранспортом та паливно-мастильними матеріалами.

В області простежується тенденція до збільшення випадків  незаконного полювання в заборонені для полювання дні та особливо у нічний час. Браконьєри використовують  для вистежування дичини прилади нічного бачення, тепловізори, квадрокоптери та інші засоби. З метою запобігання порушень державними підприємствами лісового господарства створені підрозділи, які здійснюють постійне патрулювання у денний та нічний час. Основна увага приділяється охороні на території державного лісового фонду підприємств. Не секрет, що більша частина поголів’я кабана та козулі  зараз перебуває на плантаціях кукурудзи, де і здійснюють незаконне полювання браконьєри. Користувачам мисливських угідь, спільно з працівниками державної лісової охорони та поліції необхідно приділяти більшу увагу польовим угіддям.

Потім з доповіддю про порядок здійснення полювання на парнокопитних і хутрових звірів та про боротьбу з браконьєрством виступив заступник начальника відділу лісового та мисливського господарства ХОУЛМГ – головний мисливствознавець Віталій Красов. Він спершу проінформував, що встановлено такі строки полювання:

–        колективного та облавного на диких парнокопитних тварин – з    4 листопада до 31 грудня 2017 року.

–       на бобра, зайця–русака, лисицю, єнотоподібного собаку – з 4 листопада 2017 року до 28 січня 2018 року.

Визначено дні полювання:

– на парнокопитних індивідуального – усі дні тижня, а колективного та облавного – субота й неділя;

– на бобра, зайця–русака, лисицю, єнотоподібну собаку, вовка – субота та неділя.

Денна норма відстрілу зайця – русака одним мисливцем – один заєць. Норму відстрілу єнотоподібної собаки та лисиці  не лімітовано.

Добування вовка, лисиці та єнотоподібного собаки дозволяється здійснювати за наявності в мисливця ліцензії або відстрільної картки на добування інших мисливських тварин. Відстріл вовка та лисиці не в мисливський сезон або в заборонених для полювання місцях здійснюється мисливцями з дозволу Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, а в межах території та об’єктів природо–заповідного фонду  – з дозволу  Хмельницької обласної державної адміністрації, за письмовою заявкою користувача мисливських угідь.

Одна з найбільш болючих проблем, яка стоїть перед мисливським господарством, – браконьєрство. Торік в області виявлено 179 випадків порушень правил полювання, що на 29 випадків більше, ніж в 2015 році. Загальна сума накладених штрафів по області становила 30 тис. грн. З початку 2017 року  виявлено 64 випадки порушень правил полювання, що на 28 менше в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. Загальна сума накладених штрафів складає 12 тис. грн. Краще  охороняли угіддя Старокостянтинівський та Ізяславський лісгоспи,  Білогірська, Віньковецька та Шепетівська районні організації УТМР. Добре в цьому плані працюють товариства “Клуб мисливців Поділля” та “Подільський бройлер.”

Гострою проблемою є також надмірна чисельність  у мисливських угіддях хижих та шкідливих тварин. Значної шкоди мисливському господарству завдає лисиця, чисельність якої за даними обліку на початок року  в угіддях становила майже 3 тисячі особин,  що значно перевищує  ветеринарно-санітарні вимоги.

Користувачі мисливських угідь практично самоусунулися від проведення активних заходів з регулювання чисельності лисиці. І лише після закінчення сезону починають говорити про боротьбу з шкідливими тваринами й звертаються в органи лісового господарства про затвердження списків бригад для боротьби з цими тваринами. А що ж робить єгерська служба користувачів угідь в період мисливського сезону?

На нараді значне місце було приділено епізоотичній ситуації в області, зокрема боротьбі зі сказом і африканською чумою свиней. З цього питання виступив головний спеціаліст протиепізоотичного відділу головного управління Держпродспоживслужби Л.В.Хомич. Його виступ викликав багато запитань і дискусію щодо перевірки м’яса добутих тварин. Голова облради УТМР Г.А.Сагайдак, розповівши про боротьбу з браконьєрством та з хижими тваринами, запропонував свої варіанти розв’язання цієї проблеми. Начальник дозвільної системи головного управління національної поліції в Хмельницькій області О.І.Новосядлий закликав всі зацікавлені сторони спільно боротися з браконьєрством.

З ініціативи начальника обласного управління лісового та мисливського господарства П.С.Пешка на основі пропозицій виступаючих прийнято рішення підготувати відповідні звернення до органів влади, а також рекомендації, які дозволили б значно посилити боротьбу з браконьєрством і хижаками,   посприяти збільшенню поголів’я дичини в нашому краї.

   Прес-служба Хмельницького ОУЛМГ.

IMG_0020 IMG_0003 IMG_0008

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*