ОБСТЕЖЕННЯ ПРОВЕДЕНО З УЧАСТЮ ГРОМАДСЬКОСТІ

Працівники державної лісової охорони ДП “Старокостянтинівське лісове господарство” на чолі з головним лісничим Бородієм І.М., інженером охорони та захисту лісу Юр’євим А.А., мисливствознавцем Мовчаном О.М., лісничим  Самчиківського лісництва Бондаром М.С.  з участю головного спеціаліста з питань екології та природних ресурсів управління агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Старокостянтинівської райдержадміністрації  Рябової І.В., голови Ладижзької сільської ради Білого В.Г.,, депутата Ладижзької сільської ради Філунця М.А., громадського активіста Конопліцького Д.Ю. провели в об»єктах природно-заповідного фонду обстеження насаджень,  де переважаючими породами є сосна звичайна та ясен звичайний. Встановлено, що насадження втрачає біологічну стійкість під впливом шкідників лісу на тлі комплексу еколого-кліматичних факторів.

Хвойним породам шкоди завдає ціла низка короїдів. Короїд шестизубчастий  трапляється повсюдно й пошкоджує всі види сосни, ялин, смерек, модрин.  Короїд гравер трапляється повсюдно, пошкоджує сосну, кедр, ялину. Короїд типограф  пошкоджує багато видів ялин, рідше сосну, кедр, дуже рідко — інші хвойні. Для хвойних насаджень лісгоспу, є важивим моніторинг за найбільш поширеним шкідником – вершинним короїдом.

Площа хвойних насаджень держлісфонду становить 1542,7 га. Уже проведено обстеження на 102,6 га, з них 8 га становлять насадження природно-заповідного фонду, в яких запроектовано проведення санітарно-оздоровчих заходів.

У цілому  в соснових насадженнях  лісгоспу ознаками широкого розповсюдження вершинного короїда є  наявність так званого “гілкопаду” та наявність “стрижених” пагонів, що вказує на заселення дерев шкідниками лісу. Також потрібно зважати на зміну кольору забарвлення хвої від темно-зеленого до світлих відтінків, а також до бурих та рудих кольорів.

Крім того важливим на сьогодні є процес розладнання ясеневих деревостанів. Навіть і в безлистяному стані при проведенні візуального огляду спостерігається велика кількість плодових тіл, ризоморф, пухлин. Слід відмітити, також ураження дерев ясена небезпечною хворобою – бактеріальним раком. Він характеризується утворенням пухлин з пустотами, заповненими бактеріальним слизом. Ураженні дерева відмирають не завжди, хвороба хронічна. Також  в насадженнях є  багато вивалених дерев ясена, що свідчить про дію в насадженні осередку кореневих гнилей. На корені, комлевій частині і на висоті стовбура до 3 м виявлено білу, корозійну забалоневу гниль, з чорними лініями. В умовах хронічного ослаблення деревостану виникають локальні осередки стовбурових шкідників, так званих “вторинних шкідників”. Встановлено стовбуровий та комлевий тип заселення шкідниками, в яких також переважають короїди, зокрема малий ясеневий лубої).

За цих умов працівники державної лісової охорони лісгоспу повинні вчасно виявляти та вживати необхідні заходи з упередження винекнення великих осередків шкідників та хвороб лісу та недопущення втрат технічної якості  деревини і біологічної стійкості насаджень.

Прес-служба  ДП « Старокостянтинівського лісгоспу».

3 1

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*