Привітання начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Пешко П.С. учасникам Всеукраїнської науково-практичної конференції «Досвід та перспективи розвитку об’єктів природно-заповідного фонду Хмельниччини»

IMG_3767Шановні учасники Всеукраїнського науково-практичної конференції «Досвід та перспективи розвитку об’єктів природного-заповідного фонду Хмельничини»!

Ми раді вітати усіх представників з різних регіонів України та зарубіжжя на нашому форумі.

Давно відомо, для забезпечення життя на нашій планеті визначальна роль належить саме лісам. Академік К.А. Тімірязєв писав «Якщо припиниться робота зеленого листка, будь-якому життю на Землі-кінець». І відомому вченому немає чим заперечити, бо ж ліси відтворюють живу матерію, виконують водоохоронну та водорегулюючу функції, захищають усе живе від негативних наслідків.

Ліс-це могутній природний чинник, який позитивно впливає на клімат, грунти, умови формування біологічного режиму.

Тому, підприємства, установи, організації які займаються веденням, лісового господарства у Хмельницькій області здійснюють комплекс заходів з охорони, захисту, раціонального використання лісів з урахуванням їх господарського призначення та природних умов. В умовах глобальної зміни клімату діяльність також направлена на розширення площ захисних насаджень, підвищення продуктивності і біологічної стійкості лісів, посилення їх водоохоронної та гідрологічної ролі, поліпшення породного складу.

Ліси Хмельничини віддзеркалюють практично всі лісові зони України. На півночі лісові масиви, де ми зараз знаходимось, представлені в основному сосною, дубом, вільхою – вони є типовою зоною Полісся. У центральній та південних частинах ростуть широколистяні ліси з характеристикою лісостепу. На півдні, де каньйони Дністра, можна зустріти природне розмаїття, притаманне степовим регіонам. Завдяки своєму природному багатству ліси Хмельничини мають унікальне значення.

Область належить до малолісних регіонів. Її лісистість становить 12.8 відсотків (загалом на Україні – 15.6 відсотків). Оптимальна площа лісів на Хмельничині, за науково-обгрунтованими нормативами, визначено в межах 18-20 відсотків. Аби збільшити лісистість на один відсоток, потрібно виростити нових лісів на площі більше 20 тисяч гектарів. Оскільки область відноситься до тих, що мають розвинуте сільське господарство із багатими родючими землями, то найти нові ділянки для розширеного лісорозведення, дуже проблематично. Разом з тим, починаючи із 2005 року та в рамках виконання Державної програми «Ліси України»  на непридатних для ведення сільського господарства землях було створено 5 тис. гектарів захисних насаджень.

Сьогодні із загальної площі лісів Хмельничини, що становить близько 282 тис. гектарів – у користуванні підприємств обласного управління лісового та мисливського господарства перебуває майже 194 тис. гектарів, тобто 69 відсотків.

Ліси та їх породний склад дуже різноманітні. Скажімо хвойні породи займають 32 відсотки загальної площі, листяні – 68 відсотків, в тому числі на дубові та ясенові припадає 73 відсотки.

Ліс-найважливіша складова природи як було сказано вище – вкрай негативно реагує на непродумане втручання з боку людини у його біологічне життя. Тільки раціональне, науково-обгрунтоване користування лісом, яке проводиться під керівництвом висококваліфікованих спеціалістів, може забезпечувати невиснажеливість лісових ресурсів та нарощування їх природного потенціалу. Упродовж останніх 5 років площа стиглих і перестиглих лісів збільшилась на 3.5 тис. га і складає понад 26.5 тис. га. Тут накопичено близько 8 млн. кубометрів деревини.

Екологічна доктрина України розглядає створення і розвиток заповідних територій і об’єктів різного рівня і режиму їх охорони в числі основних напрямків державної політики в соціально-екологічній і економічній сфері.

Сьогодні на землях підприємств, підпорядкованих Хмельницькому обласному управлінню лісового та мисливського господарства заповідні площі складають біля 50.5 тис. га, що становить 26 відсотків від загальної площі держлісфонду області. В тому числі Національні природні парки «Подільскі Товтри» – 22.8 тис. га, «Мале Полісся» – майже 8.8 тис. га, регіональний ландшафтний парк «Мальованка» – 8.8 тис. га та інші об’єкти. Відсоток природо-заповідного фонду лісів підприємств Хмельницького обл-управління майже в 2 рази перевищує відповідний показник по Україні (14 відсотків). Це свідчить про те, що у лісовому господарстві Хмельниччини створені достатньо жорсткі критерії щодо принципів господарювання.

Національний природний парк «Мале Полісся» був створений Указом Президента України №420 від 02.08.2013 року і розташований на території Ізяславського та Славутського районів Хмельницької області. Його загальна площа 8763 га, в тому числі 2764 га, що надаються в постійне користування та 5999 га, що включаються до його складу без вилучення у лісокористувачів. Парк перебуває у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України, оперативне управління здійснює Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства. Науковий куратор парку – Національний лісотехнічний університет України м.Львів.

Національний природний парк «Мале Полісся» – природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідницька установа, яка є складовою частиною природо-заповідного фонду України.

Основним завданням його є збереження генофонду рідкісних і типових рослин і тварин, а також здійснювати дослідження і науково-дослідні роботи, екологічну, освітньо-виховну діяльність, створювати умови для організованого відпочинку, екскурсій та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах, а також ведуть охорону і захист природних комплексів від пожеж і шкідників.

Такі об’єкти як «Озеро Святе», гідрологічний заказник «Голубе озеро» та інші об’єкти є цікавими і своєрідними родзинками природо-заповідного фонду парку.

На території парку зростає 17 видів рослин, занесених до Червоної книги України, близько 40 видів, що охороняються у Хмельницькій області.

У «Малому Поліссі» 15 видів тварин з Європейського червоного списку, багато видів тварин, включених до переліку, що охороняються у Хмельницькій області.

Багато уже зроблено із часу становлення. Це і встановлюються межі території парку, відкрито екологічно-просвітницьку стежку, обладнано рекреаційні ділянки на об’єктах, ведеться освітня робота серед молоді, конкурси, науково-практичні семінари, акції і т.д.

Багато ще доведеться зробити і вже є напрацювання по розширенню діяльності парку. Про це детальніше Ви ознайомитеся під час конференції.

А наразі хочу побажати Вам, усім учасникам науково-практичної конференції плідної роботи, хороших вражень, збагачення досвіду для подальшої діяльності, життєвих гараздів і успіхів у нашій спільній справі.

DSCN0169 DSC_5276

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*