Рубки поліпшення якісного складу лісів

Формування деревостанів при здійсненні рубок догляду за лісом є одним із найважливіших етапів у вирощуванні високопродуктивних  насаджень. Адже завдяки рубкам догляду   підвищується стійкість, якість лісу, посилюються його екологічні властивості.

За 9 місяців 2017 року підприємства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства провели рубки формування та оздоровлення лісів  на площі 7,2 тис. га, що складає 127 відсотків до  завдання.

Основа формування лісів – це лісівничий догляд за молодими насадженнями (освітлення та прочищення). Рубки догляду в молодняках цьогоріч проведені на площі 1691 га ( 109 відсотків до плану). Із завданням справилися всі підвідомчі підприємства. Вони проводять дані рубки, виходячи з реальних потреб. Цим  зберігають головну породу, покращують породний склад насаджень.

Санітарно-вибіркові рубки здійснюються підприємствами згідно з планами санітарно-оздоровчих заходів. Їх проведено на площі 3398 га (128% до завдання).

Суцільно-санітарні рубки проведено на площі 177 га (148% до плану).

Їх необхідність  обумовлена масовим всиханням середньовікових ялинових насаджень, а також всиханням соснових насаджень, спричиненим розповсюдженням верхівкового короїда та судинного мікозу.

Від усіх рубок формування й оздоровлення лісів та інших рубок заготовлено 273,4 тис. кубометрів деревини (173% до плану), в т. ч. 233,4 тис. кубометрів ліквідної деревини (187 до плану).

В останні роки у зв’язку з потеплінням, порушенням екологічного балансу, зміною ґрунтових та інших умов лісовирощування, спостерігається всихання деревостанів. Недостатнє або несвоєчасне проведення рубок догляду за лісом, санітарно-оздоровчих заходів при інтенсивному всиханні насаджень призводить до накопичення сухостійної деревини, зниження продуктивності лісів і, як наслідок, до значних екологічних та економічних втрат.

Отож слід постійно  дбати про підвищення стійкості й продуктивності .деревостанів, їх оздоровлення та посилення корисних властивостей лісів. Особливу увагу необхідно звертати на якісне й своєчасне проведення санітарно-оздоровчих та інших лісогосподарських заходів відповідно до стану насаджень, не допускаючи захаращення лісів.

В. СТАНІСЛАВОВ,

головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького ОУЛМГ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*