Турбота про дикорослі лікарські ресурси – справа кожного

На календарі літо – період дозрівання дикорослих  плодів, цвіту лікарських трав, а отже – пора їх  заготівлі. Переважна частина дикорослих рослин, що мають велике народногосподарське значення, росте у лісах.

 

Лісовим законодавством (ст.66 Лісового Кодексу України) передбачено право  громадян безкоштовно збирати в лісах для власного споживання ягоди, гриби, горіхи й лікарські трави за умови, що це не завдає шкоди  лісу. Громадяни зобов’язані дотримуватися правил пожежної безпеки, не знищувати рідкісних представників лісової флори й фауни і т.д.

Зрозуміло, немає нічого поганого в тому, щоб зібрати  ті чи інші рослини. На жаль, люди не завжди звертають увагу на їх унікальність, красу та цілющість. Перш ніж збирати лікарські рослини, потрібно добре вивчити їх. Це допоможе відрізнити рослини зникаючих та рідкісних видів, виділити справжні від схожих на них, отруйних або тих, що не володіють потрібними цілющими властивостями.

Збір лікарської сировини набрав масовості. Люди беруть їх для себе або на продаж в аптеки. У зв’язку з цим і починають зникати цінні види.

Слід додати, що в У країні понад 150 видів рослин занесено до Червоної книги. Це ті рослини, які можуть зовсім зникнути, якщо не вжити термінових заходів.

Щоб зберегти запаси сировини лікарських рослин спеціалісти ДП «Летичівський лісгосп» радять дотримуватися певних правил:

–          не варто заготовляти рослини з року в рік на одних і тих же масивах до повного їх виснаження;

–          залежно від видів рослин, особливо коли заготовляють підземні частини, для місць збору необхідно давати «відпочинок», тобто припиняти заготівлю на них на кілька років для зміцнення і розмноження рослин і відновлення їхніх запасів;

–          залишати не менше ніж 25-30 % листків на пагонах, якщо листки є лікарською сировиною;

–          при збиранні трав – стебла зрізують на деякій відстані від землі, не вириваючи рослини з корінням, кореневищами і цибулинами, тому що це призводить до швидкого винищення рослин;

–          при заготівлі плодів, листків чи суцвіття з дерев і чагарників не зрізати і не спилювати великих гілок і, тим більше – не ламати їх.

Здійснення такого регулювання на окремих ділянках і територіях  значною мірою залежить від правильного планування заготівель і виділення щорічно певних масивів і районів для збору лікарських рослин.

Деякі види лікарських рослин залишилися в Україні в таких невеликих кількостях, що промислової заготівлі їх сировини проводити взагалі не можна, тому екземпляри рідкісних та зникаючих видів слід залишати для їх збереження.

Дикорослі лікарські рослини – це загальне всенародне багатство, а тому його треба цінувати, а не експлуатувати без міри. Наші ліси багаті на скарби, і серед них чи не найважливішими є лікарські рослини. Тому, необхідно зробити все можливе, щоб зберегти їх від зникнення.

Піклуйтеся про природу і вона подбає про вас!

Прес-служба Летичівського лісгоспу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*