Багато праці вкладаєш – віддачу маєш

Питання  ведення лісового господарства з кожним роком стає все актуальнішим, а на фоні різких змін клімату – стратегічним, як в нашому регіоні, так і в країні в цілому.  Ось чому   ДП «Ізяславський лісгосп» постійно піднімає питання про важливість лісу в екосистемі нашого краю.

Щоб займатися  вирощуванням лісу, потрібно не один рік навчатись у спеціалізованих навчальних закладах, пройти практичну підготовку й, найголовніше, – мати велике бажання працювати в лісі. Виконання низки лісогосподарських робіт, від заготівлі лісового насіння, вирощування посадкового матеріалу до догляду за створеними лісовими насадженнями, вимагає від спеціаліста великої відповідальності і наполегливості, адже його роботу будуть оцінювати наступні покоління. В лісогосподарському комплексі існує і чимало робітничих професій, а саме робітники з посадки й догляду за лісовими культурами, трактористи, лісоруби, водії, верстатники, слюсарі, стропальники та інші. Робота в лісі є однією з нелегких професій, тому адміністрація ДП «Ізяславський лісгосп» робить усе можливе для підвищення рівня оплати та  умов праці трудівників.

     Вирощування лісу потребує ряд лісогосподарських заходів, які в більшості випадків потребують великих затрат і не є рентабельними. Своєчасність і якість проведення таких заходів впливає на створення високопродуктивних і біологічно стійких насаджень. Так, затрати на створення одного гектара лісових культур шляхом посадки торік становили 4801,9 грн., догляд за 1 га лісових культур – 1819 грн. В цілому на проведення робіт з лісовідновлення, заготівлі насіння, вирощування садивного матеріалу в розсадниках, догляду за створеними лісовими культурами останніх п’яти років, Д П «Ізяславський лісгосп» торік витратив 4984,7 тис. грн.

     Формування складу майбутніх насаджень відбувається при проведенні рубок догляду в молодняках, а саме – освітлення та прочищення, вартість одного гектара  котрих в середньому за 2018 рік становить 2240 грн.

      Часткова самоокупність можлива лише при проведенні таких рубок формування та оздоровлення лісів, як прохідні рубки. Проводяться такі рубки у насадженнях віком понад 40 років, в результаті яких отримується тонка ділова деревина. Метою проведення таких рубок є збільшення приросту кращих дерев і підвищення товарності насаджень. За 2018 рік нашим підприємством проведено прохідні рубки на площі 99 га.

      У зв’язку із масовим всиханням сосни звичайної, підприємством здійснено торік вибіркові санітарні рубання на площі 969 га, в ході яких заготовляли в основному низькосортну сухостійну деревину,  що сьогодні  користується незначним попитом на ринку. При проведенні санітарних рубок вибирають сухостійні, заселені стовбурними шкідниками дерева, а також ті, що відмирають ( якщо крона усохла більше, ніж на половину). Крім цього, видаляються вітровальні, буреломні і сніголомні дерева, пошкоджені грибними і раковими хворобами, сірянкою, а також ті, що мають нахил 45 градусів.

 Ознаками для санітарної рубки дерев хвойних порід служить сильна ажурність крони з одночасним пожовтінням хвої, відсутність приросту – при вершинному типі відмирання і наявності бурого борошна та інших ознак заселення вторинними шкідниками – при окоренковому типі.

    ДП «Ізяславський лісгосп» за 2018 рік витратив на весь комплекс лісогосподарської діяльності 86057,5 тис. грн., що в себе включає і податки до бюджетів всіх рівнів, яких в минулому році сплачено 42011,0 тис.грн.

    Щорічне збільшення податків, а саме: рентної плати на спеціальне використання лісових ресурсів, податку на чистий прибуток, введення податку на користування землями лісогосподарського призначення, призводить до збільшення собівартості одного знеособленого кубічного метра деревини й відповідно вартості деревини, яку лісгосп реалізує на внутрішній ринок.

     Наше підприємство зіткнулось із проблемою реалізації низькосортної та дров’яної деревини хвойних порід, отриманої в результаті проведення санітарних рубок.  Деревопереробні підприємства України не потребують такої її кількості, тому виникає надлишок низькосортної та дров’яної деревини для технологічних потреб на внутрішньому ринку.

    З приходом весни 2019 року перед підприємством стоїть одне із найважливіших завдань – це проведення весняних лісокультурних робіт в оптимальні агротехнічні строки, з метою якісного лісовідновлення і створення нових насаджень, користуватись якими будуть наступні покоління.

Віталій ЗАЙЧУК,

головний лісничий ДП «Ізяславський лісгосп».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*