Дичини буде більше

Мисливське господарство на території області ведуть 33 користувачі на загальній площі 1,5 мільйона гектарів. Дев’ять державних підприємств лісового господарства займаються ним на території
112 тисяч гектарів. З них лісові володіння становлять 96 тисяч гектарів, тобто, 35 процентів лісів краю.

Є такий мудрий вислів: як дбаєш, так і маєш. Отож, щоб полювати, користувачі мисливських угідь зобов’язані охороняти дичину та  сприяти її відтворенню. Для цього створена єгерська охорона, яка налічує майже двісті чоловік.

Нестача коштів у більшості користувачів мисливських угідь, відсутність бюджетного фінансування й належної законодавчої бази з одного боку, та оснащеність браконьєрів сучасними всюдихідними транспортними засобами й приладами нічного бачення з другого боку, негативно відбиваються на охороні мисливських угідь. Для покращення ефективності роботи рейдових бригад, що складаються з лісівників, працівників екологічної інспекції й поліції, державні підприємства лісового господарства в 2016 році оновили автотранспортні засоби та закупили прилади нічного бачення. Необхідно відзначити, що рейдові бригади патрулюють угіддя і вдень, і вночі.

Аби звірів більшало, мисливські господарства здійснюють різноманітні біотехнічні заходи: підгодовують дичину, будують сховища і укриття, послаблюють прес хижаків.

З приходом нового року на території області завладарювала справжня зима з морозом та значним сніговим покривом. Для звірів настав скрутний період. Лісівники завчасно прийшли їм на допомогу. Так, державні підприємства заготували 25 тонн сіна, 20 тисяч штук кормових гіллячкових віників, близько 80 тонн зерна, зерновідходів та кукурудзи, 33 тонни коренеплодів, майже 4 тонни солі.

Одним з напрямків збільшення чисельності диких тварин є штучне розведення певного їх виду. Щоб збільшити поголів’я кабанів, у чотирьох державних підприємствах (Славутський, Ізяславський, Шепетівський, Летичівський лісгоспи) створені вольєрні господарства на площі 23 гектари. Тут у напіввільних умовах утримуються 53 диких кабани.

Одна з головних проблем, які є нині у веденні мисливського господарства — епізоотична ситуація з особливо небезпечних захворювань.

Приміром, тривожить поширення сказу на території області, бо існує значний ризик інфікування збудником сказу людей. Викликають занепокоєння факти звернень громадян з приводу появи лисиць на вулицях міст і сіл, неадекватної поведінки рудохвостих, агресії з їхнього боку. Торік зареєстровано 55 випадків захворювання тварин на сказ, у тому числі по видах: лисиці — 30, велика рогата худоба — 12, собаки — 7, коти — 5, щури — 1. Випадки сказу зафіксовані в 15 з 20 районів області.

У 2016 році на території Хмельниччини зафіксовано 5 випадків захворювання на африканську чуму свиней, з яких 3 — в приватному секторі Дунаєвецького, Летичівського, Новоушицького районів, 2 — в свиногосподарствах Старокостянтинівського та Полонського районів. До речі, при інфікуванні свиней смертність тварин складає 95 відсотків, тобто хвороба завдає великих економічних збитків.

Відповідно до рішень державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації доведені завдання з недопущення розповсюдження вірусу африканської чуми свиней на території мисливських угідь. Користуючись нагодою, звертаюся до мисливців та громадян: повідомляйте користувачам угідь та в державні служби ветеринарної медицини про випадки неадекватної поведінки диких кабанів і випадки їх загибелі. Своєчасне виявлення осередку захворювання збереже популяцію цих тварин і дозволить здійснювати полювання.

Віталій КРАСОВ,

заступник начальника відділу облуправління лісового та мисливського господарства.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*