Добрі справи юних помічників лісівників

Учнівське лісництво Масівецької ЗОШ І-ІІ ступенівХмельницького району  створене на базі Червонозірківського лісництва ДП «Хмельницьке лісомисливське господарство» Хмельницького ОУЛМГ у 2000 році. Та слід зазначити, що навчальний заклад   плідно співпрацює з місцевими лісівниками уже багато десятків років, а саме учнівське лісництво добре знане і на Хмельниччини, і в державі. Керівники учнівського лісництва –  вчитель біології вищої кваліфікаційної категорії,  директор школи Ігор Миколайович Григоров та лісничий Червонозірківського лісництва, заслужений працівник лісового господарства України Віктор Іванович Топольський.

У навчальний план школи  введено нову дисципліну – «Основи лісівництва» для учнів 5-9 класів у формі факультативу. Теоретичне викладання цього предмету суттєво  активізувало діяльність  учнівського лісництва. Для проведення факультативу створили відповідні умови. Керівник учнівського лісництва І.М.Григоров впровадив регулярне проведення майстер-класу «Організація діяльності учнівського лісництва» для молодих вчителів природничого циклу.

З допомогою лісівників у школі обладнано кабінет лісівничої справи, в якому є природничо-краєзнавча література, художньо оформлені стенди з типології лісів, рослинництва, фітопатології, ентомології. Особливо виділяється один з них – профорієнтаційний «Лісівник – професія почесна», з інформаційних матеріалів якого учні можуть більше й детальніше ознайомитися з мережею спеціалізованих лісівничих навчальних закладів нашої держави.

Зачистка лісосік для посадки саджанців цінних лісових порід, участь у залісненні яруго-балочних земель, збір насіння дерев і кущів, огородження мурашників, розчистка і упорядкування лісових джерел у масівецькому лісі – ось неповний перелік добрих справ юних лісівників. Особливо подобається дітям виготовляти й розвішувати штучні гніздівлі до Дня птахів. Холодної пори зимуючі птахи страждають від голоду, тому учні, особливо молодших класів, охоче підгодовують їх у власноруч виготовлених годівничках. Щороку юні природолюби виготовляють їх не менше сотні і розвішують у навколишніх лісових урочищах. Прижилась на шкільному подвір’ї колонія білок, які ласують горіхами та сухарями, що для них розкладають школярі.

Така активна природоохоронна діяльність дітей позитивно впливає на формування у них високої екологічної свідомості, почуття любові до природи і розуміння її потреби у захисті та збереженні.

Мають юні лісівники і практичні напрацювання на лісогосподарських об’єктах. Лише у 2006 році, під час навчальної лісогосподарської праці, разом із колективом працівників Червонозірківського лісництва на лісосіках ними висаджено 32000 саджанців дуба червоного та доповнено 4500 саджанцями культури попередніх років створення. У 2007 році було заліснено 5,6 га яруго-балочних невгідь  в урочищі «Івашківці», а у 2008 році – висаджено пророщений жолудь на площі 8 га в урочищі «Ярославка». Разом з дорослими лісівниками цю роботу вони наполегливо продовжували і в наступні роки.

Слід відзначити, що Масівецьке учнівське лісництво стало місцевим школярам експериментальною базою для виконання науково-дослідницьких робіт та конкурсів-захистів, котрі проводить Мала академія наук України. Школярі досліджували і виконували конкурсні роботи на теми: «Лісові первоцвіти рідного краю», «Садівництво у Масівцях – минувшина, сьогодення і майбуття», «Екологічні проблеми малих річок Масівеччини» та ін.

Результати проведених досліджень захищалися і їх виконавці, незважаючи на юний вік, змагались зі старшокласниками і ставали призерами І та ІІ етапів конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт МАН України.

Крім цього, юні лісівники школи – активні й постійні учасники природознавчих і природоохоронних конкурсів та екологічних акцій обласного і всеукраїнського рівнів. Так, у 2005 році в обласній природоохоронній акції «Чарівна квітка» вони вибороли перше місце, а в 2007 році – перше  командне місце в  екологічному конкурсі «Смарагдові перлини Хмельниччини». Вихованці учнівського лісництва також є постійними учасниками таких відомих конкурсів, як «До чистих джерел», «Юнацький водний приз» та ін.

Кращі вихованці учнівського лісництва Вадим Петришин та Андрій Юзвенко двічі нагороджувались десятиденними путівками до всеукраїнського табору «Юннат».

У 2004 та у 2012 роках вихованці учнівського лісництва презентували  природничу освіту Хмельниччини на Всесвітньому Дні лісу в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді МОН України. висаджування цінних порід лісових культур. Масівецькі школярі та педагоги активно долучаються до  щорічної всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках».

Найвищим своїм досягненням  юні масівецькі лісівники вважають участь у ІІІ Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв у 2009 році на сусідній Рівненщині, де їх шкільна команда, достойно представляла 38 учнівських лісництв держлісгоспів і навчальних закладів Хмельниччини, презентуючи здобутки власної діяльності. Тоді дев’ятикласниця Анастасія  Геренко успішно захистила індивідуальну науково-дослідницьку роботу на тему «Інтродукція модрини європейської у промислові плантації в ґрунтово-кліматичних умовах Середнього Поділля» і була відзначена Дипломом І ступеня.

Результатом участі їхнього лісництва у цьому зльоті стало друге місце, що виборола команда.

Торік юні лісівники Масівецької ЗОШ І-ІІ ступенів, очолювані Ігорем Миколайовичем, у складі обласної команди уже презентували свої знання з лісознавства та здобутки й досягнення в лісогосподарській праці на ІХ Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів на виставці-презентації у місті Хмельницькому, за що їх колектив відзначили грамотами обласні й столичні організатори Зльоту.

У березні 2016 року, як керівник кращого  учнівського лісництва Хмельниччини,  Ігор Миколайович Григоров представляв здобутки своїх вихованців – юних масівецьких лісівників у м. Києві на Всеукраїнській науково-практичній конференції  «Відтворимо ліси разом» у складі делегації з числа кращих педагогічних працівників і лісівників – керівників учнівських лісництв та представників лісових господарств області – організаторів і ентузіастів творчої практичної лісогосподарської та науково-дослідницької роботи з юними лісівниками. Конференція присвячувалась Міжнародному дню лісу й проводилася Міністерством освіти і науки України, Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді за підтримки Державного агентства лісових ресурсів України та Товариства лісівників України.

На виставці-презентації, яка проводилась під час конференції, делегацією представлена Збірка методичних розробок на допомогу керівникам і педпрацівникам закладів освіти, керівникам учнівських лісництв,  ланок юних лісівників, профільних учнівських творчих об’єднань «Організація  діяльності  учнівських  лісництв на базі навчальних закладів та лісогосподарських підприємств», котра розроблялась за безпосередньої участі й завдяки педагогічному досвіду І.М.Григорова і після конференції, як одна з найкращих профільних методичних розробок в Україні, була включена до оцифрованої літератури електронної бібліотеки Національного ЕНЦУМ МОН України для користування педагогами навчальних закладів нашої держави (Див. за посиланням:  https://issuu.com/nenc/docs/zb_rozr_ul_2016 ).

Масівецьке учнівське лісництво, його вихованці і керівники неодноразово відзначались очільниками освітньої та лісової галузей Хмельниччини й України за їх здобутки і нині продовжують служити гідним прикладом для інших. А вирощені руками працьовитих юних масівецьких лісівників лісові масиви прикрашають довкілля.

Олена ЗОТОВА,

методист Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської  молоді.

clipboard-4 clipboard-1 clipboard-2 clipboard-3

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*