Дотримання принципів і критеріїв ЛОР

 у ДП «Славутське лісове господарство»

 

             Пройшов рік відколи наше підприємство взяло на себе добровільні зобов’язання  дотримуватися принципів і критеріїв Лісової Опікунської Ради  (ЛОР – FSC).

Лісова сертифікація – це оцінка відповідності системи ведення лісового господарства встановленим міжнародним вимогам щодо управління лісами та лісокористування на засадах сталого розвитку. Метою лісової сертифікації є забезпечення економічно, екологічно і соціально збалансованого ведення лісового господарства шляхом виконання відповідних загальновизнаних і таких, що заслуговують на довіру, стандартів.

Екологічно збалансоване і відповідальне ведення лісового господарства передбачає заготівлю лісоматеріалів та іншої лісової продукції при одночасному збереженні біорізноманіття та продуктивності лісів, природних екологічних процесів.

Соціально орієнтоване ведення лісового господарства сприяє зростанню добробуту місцевого населення і суспільства в цілому, а також стимулює місцеве населення зберігати лісові ресурси.

Економічно життєздатне використання лісових ресурсів означає, що лісове господарство і лісокористування організовані й управляються таким чином, щоб бути прибутковими, проте не за рахунок виснаження лісових ресурсів і природних екосистем.

За рік нами  проведено роз’яснення серед населення та громадськості, організацій та працівників лісгоспу щодо дотримання принципів та критеріїв ЛОР, проведено ряд комплексних навчань з персоналом підприємства про суть та значення лісової сертифікації. У свою чергу лісничі всіх лісництв та начальники інших структурних підрозділів провели навчання своїх працівників з екологічних, соціальних та економічних аспектів ведення лісового господарства, відслідковування ланцюга походження деревини.

Приємно зазначити, що після цього змінився підхід при плануванні та проведенні лісогосподарських заходів, які базуються на результаті оцінювання їх можливих екологічних та соціальних наслідків; вживаються заходи  захисту рідкісних видів тварин і рослин, та видів, які перебувають під загрозою зникнення. Обмежено застосування суцільно-лісосічних рубок, а також – площі лісосік таких рубок. Якщо раніше домінували суцільні рубки, після яких повністю змінювався краєвид, то тепер залишаються не лише насінники і природне поновлення, а й окремі компоненти, що виконують захисні функції та є осередками біорізноманіття.

Під час проведення рубок зберігаються цінні та рідкісні дерева і чагарники, насінники і плюсові дерева, а також важливі для збереження біорізноманіття елементи насаджень – сухостій, повалені, фаутні, поодинокі старовікові дерева тощо. Відновлення лісів відбувається переважно шляхом природного поновлення. Обмежується спалювання порубкових решток, залишається на перегнивання або подрібнюється спеціальним устаткуванням на тріску паливну, яка в подальшому використовується у котельнях міста.

Цього року взято напрямок на отримання прибутку від недеревної продукції лісу. Тобто, лісогосподарська діяльність підприємства спрямована на зміцнення і диверсифікацію місцевої економіки, щоб уникнути її залежності від одного виду лісової продукції.

Підприємство використовує безпечні для навколишнього природного середовища нехімічні методи боротьби із шкідниками та хворобами лісу, і намагається уникати застосування  пестицидів.

Виділено репрезентативні зразки існуючих екосистем, близько 1,1 тис.га, тобто ряд лісових ділянок, які повинні зберігатися в їх природному стані. Такі ділянки нанесено на карту. Також відбувається збереження особливо цінних лісів – лісова територія, що потребує відповідного господарювання з метою підтримання або посилення виявлених цінностей.

Поважаючи конфіденційність інформації, підприємство постійно доводить до відома громадськості основні положення плану заходів щодо ведення господарства, тобто,  демонструє свою постійну прихильність до Принципів і Критеріїв ЛОР.

Що таке система сертифікації? Це не тільки перевірка того, як ведеться лісове господарство і чи легальна деревина. Це, в першу чергу,- модернізація виробничого процесу, підвищення ефективності системи охорони праці й техніки безпеки на робочих місцях, підвищення професійної відповідальності персоналу, забезпечення сталості користування лісовими ресурсами тощо.

Ключовим моментом системи ЛОР є наявність товарного знаку. Цей знак ставиться на кінцеву продукцію і свідчить, що вона отримана з лісогосподарських підприємств, у яких ведення лісового господарства відповідає міжнародним нормам та вимогам. Іншими словами, FSCсертифікація – це найкращий спосіб заявити про прозорість і екологічність виробництва. Ті, хто сертифікує своє виробництво, і ті, хто купує сертифіковану продукцію, фактично роблять одну справу – сприяють кращому управлінню лісами і їх збереженню в інтересах майбутніх поколінь.

О. ВЕРЕМІЙ,

інженер лісового господарства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*