Модрина – перспективне дерево

У ДП «Ізяславський лісгосп» активно вводять до складу лісових культур модрину європейську, яка стійка до посушливих кліматичних умов і високих температур. Кліматичні зміни й нашестя шкідників знищують ялинові та соснові насадження, отож на їх місцях висаджують стійкіші культури, в тому числі і модрину європейську, що не пошкоджується хворобами та шкідниками.

Модрина — єдине в Україні листопадне хвойне дерево. Восени її хвоя забарвлюється в золотаво-жовтий колір і опадає. Модрина європейська поширена в західних Карпатах. На Хмельниччині її теж активно вводять у склад лісових насаджень, бо рослина ця відзначається доброю приживлюваністю, витривалістю і дуже швидко росте. Серед висаджених цьогоріч в Ізяславському лісгоспі дерев модрина європейська займає – 16,7 відсотка.
Модрина має багато достоїнств. Її деревина – надзвичайно міцна і довговічна. Недаремно модрину називають хвойним дубом. В Україні здавна деревина модрини використовувалась у важливих спорудах, оскільки вона майже не гниє.Її використовують у суднобудуванні, вагонобудуванні, у гідротехнічних спорудах, спорудженні будинків, на виробництво паркету, дощатої підлоги тощо. З неї виготовляють акумуляторні ящики, рами, двері, ліжка, меблі; квасні, винні діжки, великі чани спеціального призначення, а також ґонт і облицювальну фанеру. Стружки модрини є гарним набивним і пакувальним матеріалом.
З кожним роком розширюється сфера застосування деревини модрини, і навіть її кори та хвої. Пилок модрини збирають бджоли для приготування білкового корму – перги. Хвоя і кора використовуються для виготовлення лікарських препаратів. Кора також застосовується для знезаражування насіння сільськогосподарських культур. У деревині модрини майже 44 % целюлози і вона є дуже цінною для хімічної промисловості. З неї можна одержувати каніфоль, ефірне масло, оцет, фарби, кормові дріжджі, дубильні екстракти.
Очищене насіння містить 27% жирної олії, що використовується для виготовлення оліфи. 3 хвої модрини одержують ефірну олію, крім того, виробляють концентрат протицинготного вітаміну С. З модрин добувають живицю, з якої виготовляють високоякісний терпентин (вживається при ревматизмі і подагрі, хронічному захворюванні дихальних шляхів і сечовидільних органів).
У наших кліматичних умовах модрина себе добре почуває і радує лісівників приростом. Хоча не все так просто, адже ліс сам по собі не росте, і шлях від однорічного саджанця до зрілого високопродуктивного лісу є довгим і трудомістким.
Створюючи лісові культури модрини європейської, лісівники Ізяславщини виконують надважливі завдання: формують високопродуктивні та біологічно стійкі насадження.

Прес-служба Ізяславського лісгоспу.

 1 2 3

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*