Насувається загроза

Через складні погодні умови останніх двох років – аномально жарке літо, м’які зими, відсутність достатньої кількості атмосферних опадів –  погіршився санітарний стан лісів.

Швидкими темпами почали всихати пристигаючі та стиглі ялинові і соснові насадження, бо після різкого зниження рівня ґрунтових вод   коренева система не в змозі забезпечити дерева вологою і поживними речовинами, що необхідні для їхнього росту й розвитку.

Аномально високі температури сприяють масовому розмноженню первинних стовбурних шкідників, які заселяють ослаблені дерева. В м`яку, малосніжну зиму вони не гинуть і наступної весни знову розпочинають масове розмноження в геометричній прогресії.

Та перейдемо до конкретики. На півночі нашої області є 45 тисяч гектарів соснових насаджень. Їм загрожує нетрадиційний для нашого краю вершинний короїд, який вражає верхівку сосни, закупорює її судини. Дерево відмирає досить швидко, а деревина через місяць втрачає якість, бо в стовбурі розвивається соснова гниль. Деревина стає не придатною для виготовлення меблів, будівель. Тут вихід один – треба негайно провести вирубку, а територію заліснити іншими породами.

Торік короїд уразив 23 гектари сосен, а за дев’ять місяців нинішнього – понад
80 гектарів. Темпи, як бачимо, складають майже 400 відсотків! На північні насадження краю насувається загроза з Житомирської, Волинської і Рівненської областей, де вершинний короїд у кожній з них поширився на площі понад тисячу гектарів!

Біда звалилася й на лісостепову зону. Через різке пониження грунтових вод інтенсивно всихають ясенові насадження. Цьогоріч таких площ маємо майже 80 гектарів. Тут теж доцільна лише суцільна рубка з наступним залісненням сухостійкими породами – дубом, кленом, липою та із застосуванням спеціальної агротехніки лісовирощування, яка забезпечує накопичення вологи біля кореневої системи.

Цього року в держлісфонді на Хмельниччині виявлено осередки різних шкідників на загальній площі майже3 тисячі гектарів. Лісова охорона повсюдно веде інтенсивний моніторинг. Спільно з науковцями, спеціальними службами розроблено заходи із запобігання поширення шкідників. Боротьба з цією заразою ведеться в основному біологічними методами, щоб не зашкодити довкіллю. На ці роботи в першому півріччі витратили 100 тисяч гривень.

Щодо суцільних санітарних рубок, то місце їх проведення визначається тільки спецкомісіями із залученням фахівців, науковців та екологів, аби не було безпідставних звинувачень у вирубуванні лісів.

Прес-служба Хмельницького ОУЛМГ

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>