На території НПП «Мале Полісся» водно-болотні угіддя загальнодержавного та місцевого значення зачаровують красою

Ось такими багатствами може похизуватися Хмельниччина. На території Національного природного парку «Мале Полісся»  водно-болотні угіддя загальнодержавного та місцевого значення зачаровують красою.

Гідрологічний заказник «Михельський» – заказник загальнодержавного значення. Це унікальне для України і Хмельницької області торфове болото округлої форми з куртинами деревних порід, яке виникло шляхом заростання карстового озера. Серед рослин, типових для таких боліт, тут зростають верба чорнична, пальчатокорінник м’ясочервоний, занесені до Червоної книги України, а також андромеда багатолиста, багно звичайне, вовче тіло болотне, журавлина болотна, лохина, пухівка багатоколоскова та пухівка піхвова, пухирник середній. Орнітофауну представляють: бекас, щеврик лісовий, малинівка, вівчарик-ковалик, зяблик, дрізд чорний. Із ссавців до центральної частини болота заходять: лось звичайний (Додаток ІІІ Бернської конвенції), козуля звичайна, заєць сірий, лисиця, кабан дикий. Із земноводних виявлена рідкісна в області жаба гостроморда (Додаток ІІ Бернської конвенції).

Гідрологічний заказник «Теребежі» – заказник загальнодержавного значення. Природний комплекс з чотирьох озер, які перебувають на різних стадіях заростання, підвищення грив між ними та прилеглих соснових лісів. Територія заказника – це колишня долина стоку льодовикових вод. Тут представлена лісова, болотна, прибережно-водна, фрагментарно лучна рослинність. Серед рослинності найпоширенішими є угрупування мезотрофних боліт, оскільки три з них перебувають на мезотрофній та олігомезотрофній стадіях розвитку. Тут зростають види з Переліку рослин, які потребують охорони в Хмельницькій області – образки болотні, пухівка піхвова, комахоїдна рослина – росичка круглолиста. Найбільше наукову цінність заказника становлять виявленні в цих екотипах фрагменти ценозів осоки богемської. Це єдине існуюче місцезростання даного виду не тільки в Хмельницькій області, але й на рівнинні частині України. Зростають тут також три види плаунових, занесені до Червоної книги України – дифазіаструм сплюснутий, баранець звичайний та плаун колючий.

Гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Озеро Святе». Озеро формує сфагнові плави, з островом по середині та прилеглими територіями. Плави утворені кореневищами болотних рослин, вкритих сфагновими мохами, та купинами осок. На них сформувалися угруповання осоки пухнастоплодої і пухівок на килимі сфагнових мохів. Раритетною складовою є рослина Червоної книги України шейхцерія болотна, а також види, які охороняються у Хмельницькій області: журавлина болотна, осока багнова, образки болотні, бобівник трилистий та росичка круглолиста. По приводній смузі ростуть осока омська і осока здута, очерет, рогіз широколистий, ситник бульбистий, і регіонально рідкісна комахоїдна рослина – пухирник малий. Фауна озера різноманітна. Найбільше тут зустрічається птахів, зареєстровано 67 видів, з яких 4 види занесені у Червону книгу України, 24 – включено до Додатку ІІ Бернської конвенції.

Гідрологічний заказник місцевого значення «Голубе озеро». Озеро, що утворилося на мiсцi вiдпрацьованих торфових кар’єрiв, є місцем гніздування та зупинки під час перельотів водно-болотних птахів. Береги вкритi сосновим лiсом, рiдше березою. Водойма глибока, з чистою i прозорою водою. З риб водяться щука, короп, плiтка, краснопiрка, карась, лин, окунь. На берегах зростає росичка круглолиста, плаун колючий, чорниця, лохина. Заказник виконує природоохоронне, гідрологічне, водорегулююче значення, є осередком охорони біорізноманіття.

Гідрологічний заказник місцевого значення «Гнилий ріг».Охороняється характерний для Малого Полісся комплекс соснових і вільхово-березових лісів (760,4 га) та боліт у долинах р. Гнилий Ріг та її правої притоки. Деревостан тут утворюють березово-вільхові насадження природного походження та культури сосни. У трав’янистому покриві переважають типові для вологих лісів види рослин: калган, плаун булавовидний, веснівка дволиста, білоус стиснутий, типові лісові види – зірочник лісовий, копитняк європейський, марена запашна, а також рідкісні у Хмельницькій області – осока кульконосна та ситник розчепірений.

Фауна басейна річки Гнилий Ріг та її берегів відносно різноманітна. Із копитних тут зустрічаються: лосі звичайні (ЧКУ), кабани, козулі. З інших ссавців – лисиці, зайці-русаки, лісові куниці, білки, кроти, ондатри, які селяться в норах по берегах річки. Найпоширенішими хребетними є птахи, їх близько 20 видів: вивільга, великий строкатий дятел, припутень, зозуля, сойка, плиска біла та синиця голуба. Поодиноко зустрічаються хижі птахи канюк, щиглик, а також крук та одуд. Заказник відіграє природоохоронне, гідрологічне, водорегулююче значення, є осередком охорони біорізноманіття Малого Полісся і однією з найбільших природно-заповідних територій в області.

Пресслужба Хмельницького ОУЛМГ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*