Обережно: змії!

На роботі в лісі зустріч з лісовими мешканцями неминуча. Ось і днями  працівникам  державного підприємства «Хмельницьке лісомисливське господарство» довелось зустрітися з плазуном, та знаючи як себе потрібно вести з таким специфічним мешканцем лісу, зустріч завершилася добре для всіх.

А ось відпочиваючі, перебуваючи за містом, не думають про те, що в літній час в лісах і на луках може бути багато змій, зустріч з якими не завжди закінчується благополучно. Не завжди ця змія може бути безпечною. Іноді це звичайний вуж. Зустріч з ним нічим не загрожує  відпочиваючому. Але буває таке, що людина натикається на гадюку, укус якої може спричинити вельми плачевні наслідки. І краще, якщо відпочиваючий знає, як відрізнити вужа від гадюки. Це позбавить його від паніки при зустрічі з вужем і змусить поводитися обережніше при вигляді гадюки.

Відмінності між вужем і гадюкою :

за формою тіла  

Тіло у вужа поступово звужується до хвоста, тому сам хвіст у нього довгий. У гадюки навпаки, хвіст короткий, і тіло  товстіше, ніж у вужа, і звужується різко. Тобто її тіло має на всій протяжності практично однакову товщину, а до хвоста різко звужується. Тому тіло гадюки виглядає майже як обрубане.

за кольором шкіри

Колір шкіри у вужа і гадюки теж різний. У гадюки  на спині  є візерунок у формі зигзага, а у вужа такого візерунка немає. Тому слід звернути увагу на колір змії при зустрічі з нею. Але не треба забувати, що існують і чорні гадюки. У них немає візерунка у формі зигзага на спині. А також можуть ввести в оману плями на шкірі водяного вужа. Вони розташовані в шаховому порядку і можуть здатися зигзагоподібним візерунком і навести на думку, що перед людиною – гадюка, а не вуж. Але при більш уважному розгляді можна побачити, що цей візерунок складається не з суцільного зигзага, а з окремих цяток. Такий візерунок може бути на шкірі водяного вужа, але не зустрічається на шкірі гадюк.

по очах

Зрозуміти, вуж або гадюка, можна по очах змії. Точніше по їх зіницям. У вужа — звичайні круглі зіниці, а от у гадюки вони вузькі і вертикальні.

по  формі голови

Форма голови у вужа і гадюки також відрізняються. У гадюки вона більш загострена і трикутна, і покрита дрібними щитками, в той час, як у вужа на голові великі щитки і сама голова ближче до овальної форми.

за плямами на щічках

У вужа на щічках розташовані яскраві плями. Вони можуть бути як жовтого, так і яскраво-оранжевого кольору. Ці плями відразу ж впадають в очі, тому відрізнити вужа від гадюки стає набагато простіше. Крім звичайного вужа існує ще й водяний вуж. Через це відрізнити вужа від гадюки вдається не завжди. У водяного вужа немає жовтих або оранжевих плям на щічках.

за способом розмноження

Гадюки — живородні змії. Тому, знайшовши гніздо зі зміїними яйцями, можна сміливо стверджувати, що це не яйця гадюки.Злучаються гадюки тільки попарно, в той час, як вужі займаються цим у великому клубку.

за місцем перебування

Побачивши змію на дереві або гілках куща, з впевненістю можна сказати, що це вуж, а не гадюка. Гадюки, на відміну від вужів, не лазять по деревах.

Навіть знаючи все це, не слід забувати, що укус гадюки може бути смертельно небезпечним. Якщо, все-таки, вкусила гадюка, необхідно надати першу допомогу потерпілому.

Ознаками укусу є запаморочення та підвищення температури. Ознаками є також запалення лімфатичних вузлів, тому що отрута проникає достатньо глибоко.

А тому при укусі:

- по-перше, треба знерухомити постраждалу кінцівку, щоб отрута якомога повільніше розходилася.

- По-друге, потрібно накласти лід, що також буде додатковим стимулом, щоб отрута в організмі не поширювалася.

- По-третє, накласти м’яку шину, але ні в якому разі не джгут. Джгут, особливо якщо він накладений на більше, ніж 1 годину, провокує некроз м’яких тканин. І, звичайно, треба якнайшвидше доставити людину в медичний пункт.

Треба пам’ятати, що найчастіше змії виповзають на добре прогріті сонцем місця, щоб погрітися, часто поблизу місць життєдіяльності людини, а тому потрібно знати такі основні правила поведінки:

-  якщо ви побачили змію, намагайтеся тихо і повільно повернутися назад, в жодному випадку не провокуйте її різкими рухами;

-    якщо плануєте похід до лісу, обов’язково взувайте міцне і якомога вище взуття, наприклад, гумові чоботи, вдягніть штани, які не  щільно облягають ноги, якщо  на ногах черевики, то штани слід заправити в них, також  візьміть довгу палку- посох для того, щоб розсувати зарості.

Будьте обачні та обережні!!!

Прес-служба Хмельницького ЛМГ.

PV

Тісна співпраця з науковцями

По ДП Кам’янець-Подільський лісгосп” 15,4 тисяч гектарів земель лісового фонду розташовується в межах зони діяльності НПП ”Подільські Товтри”. Відповідно до діючих Санітарних правил в лісах України проведення заходів з поліпшення санітарного стану на об”єктах природно-заповідного фонду проводиться за погодженням науково-технічної ради об’єкту ПЗФ.
Днями на засіданні наукової ради НПП “Подільські Товтри” в присутності головного лісничого О.В.Шевчука та провідного інженера з лісових культур Л.М.Коваль розглянуто та погоджено проведення господарських заходів з поліпшення санітарного стану лісів та проведення заходів з формування й оздоровлення лісів та інших рубок, пов’язаних і не пов’язаних з веденням лісового господарства, на загальній території НПП “Подільські Товтри”.
Науковцями рекомендовано проводити вибіркові санітарні рубки з дотриманням чинного природоохоронного законодавства в зоні регульованої рекреації та в господарській зоні з виявленими рідкісними видами рослин в період вегетаційного спокою.
Прес-служба Кам»янець-Подільського лісгоспу.

12

САНІТАРНІ РУБКИ ОЗДОРОВЛЮЮТЬ ЛІС

З 1 квітня по 15 червня тривав період тиші, під час якого було заборонено здійснювати заходи, як є джерелом підвищеного шуму та неспокою, зокрема, санітарні рубки лісу. І ось у лісах по всій території України, і в тому числі вДП «Летичівський лісгосп»,  відновлено санітарні рубки.

Аби відкинути спекуляції на теми безконтрольного вирубування лісів, державне підприємство «Летичівське лісове господарство» розмістило на своєму сайті перелік усіх відведених ділянок санітарних рубок. Обстеження  цих  ділянок  проведено державним спеціалізованим підприємством «Вінницялісозахист».

Масове пошкодження та всихання основних лісоутворюючих порід  змушують сьогодні проводити санітарні рубки все частіше, щоб уберегти ліс від розмноження різних шкідників та хвороб. Аби зрозуміти тривогу лісівників,  далеко в ліс ходити не треба. Побачити наслідки дії шкідників та хвороб, що призводять до масового всихання хвойних та листяних порід, можна й на узбіччі лісу, при дорозі. Першою ознакою захворювання сосни є пожовтіння хвої, що починається з верхівки крони. Такі вогняні осередки сьогодні трапляються  не лише на території одного чи двох лісгоспів, ця проблема характерна для всієї Україні та Європі. Тож, якщо хворе дерево вчасно спиляти, з нього можна ще взяти частину товарного сортименту.

Першопричина всихання й хвороб криється в  зміні еколого-кліматичних умов та зниженні рівня грунтових вод. Дерева стали вразливішими до різного виду хвороб та шкідників і  почали масово всихати. До проблеми всихання ялини згодом додалося всихання ясена й сосни.

Зараз у ДП «Летичівський лісгосп» для поліпшення санітарного стану під санітарно-вибіркові рубки заплановано  869,5 гектара ділянок, уражених хворобами та шкідниками лісу. Суцільні санітарні рубки не плануються.

Прес-служба Летичівського лісгоспу.

2 1

Облагороджують територію «Озера Святе»

З перших днів діяльності Національного природного парку «Мале Полісся» його працівники опікуються унікальними, найбільш відвідуваними куточками заповідної місцини. Облагороджують, прибирають їх.
Комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Озеро Святе» серед найпривабливіших. Тут купаються, відпочивають. А юні природолюби ще й вивчають довколишній рослинний і тваринний світ. Щоб люди почувалися комфортно, на теритотії пам»ятки обладнують місця для відпочинку. Днями працівники парку зробили ще одну приємну справу. На березі озера Святе поставили столи з лавочками.
Прес-служба НПП «Мале Полісся».

4 1 2 3

Буде нова лісова автомобільна дорога

Після експлуатації в осінньо-зимово-весняний період здійснено капітальний ремонт лісової автомобільної дороги протяжністю 5790 метрів в урочищі «Корабельний гай» Віньковецького лісництва.
Так, проведено грейдерування для поновлення серповидного профілю та водовідводів (кюветів); там, де потрібно, підсипано щебеневу суміш і сплановано та прокатковано, виставлено дорожні знаки.
У поточному році заплановано розпочати будівництво лісової автомобільної дороги в тому ж урочищі «Корабельний гай» у кварталах 46,47,57,58,68. Її протяжність складе 3,7 кілометра.
Уже виготовлено проектну документацію та затверджено наказом по Ярмолинецькому лісгоспу;
-проведено державну експертизу проекту;
- укладено договір із організацією технічного нагляду;
-подано у виконавчу службу Декларацію на початок будівництва;
-на всю протяжність 3,7км проведено підготовчі роботи.
Прес-служба Ярмолинецького лісгоспу.

2 1

Земля, де народився та живу

На базі Кадиєвецького лісництва ДП “Кам’янець-Подільський лісгосп” діє учнівське лісництво. Його вихованці щорічно залучаються до посадки лісу, вирощування посадкового матеріалу, проведення біотехнічних заходів із захисту лісу. Така співпраця лісівників і педагогічного колективу дала чимало фахівців лісової справи.
Отож лісівники постійно віддячують учням приємним. Днями адміністрація лісгоспу організувала членам учнівського лісництва та хлопчикам і дівчаткам, які відпочивають у літньому таборі Кадиєвецької ЗОШ 1-111ст., екскурсію в пам”ятку садово-паркового мистецтва – дендропарк “Миньковецький”. Більще 50 учнів 4-9 класів та вчителів на чолі з директором школи Катериною Гарбар вирушили на сусідню Дунаєвечину.
У рамках екскурсії учнів ознайомили з лісівничою, еколого-просвітницькою та рекреаційною діяльністю лісгоспу, цікавими та історичними міясцями на території Дунаєвецького лісництва, зокрема – “Миньковецької держави”.
Головним же заходом екскурсії був відпочинок на території Миньковецького дендропарку, ознайомлення з рідкісними та екзотичними видами дерев і кущів, прийомами та елементами садово-паркового мистецтва. Змістовні екскурсії та розповіді провели ветеран лісгоспу Любов Войнаровська, інженер лісових культур Лілія Коваль, лісничий Дунаєвецького лісництва Володимир Сікірко.
Діти отримали масу задоволення, гарно відпочили, пригостилися рибною юшкою, приготовленою разом з лісівниками на вогнищі. Щиро вдячні лісівникам за гостинність, діти з піснею поверталися додому аж на заході сонця.
Прес-служба Кам’янець-Подільського лісгоспу.

3 1 2

Реформування мисливської галузі

У Києві відбувся всеукраїнський науково-практичний семінар «Мисливське господарство України: бізнес, елітна розвага чи соціальна послуга?». Також відбувся круглий стіл із питань реформування мисливської галузі країни. Активну участь у ньому взяли понад 30 фахівців з різних регіонів України. Делегатом  від Хмельницького ОУЛМГ був О.М.Мовчан – мисливствознавець   ДП “Старокостянтинівське лісове господарство” Цікавим виявився обмін думками між науковцями, виробничниками, представниками громадських організацій та керівництвом галузі.  Активну участь в обговоренні брали фахівці мисливськогосподарських підприємств різного підпорядкування, багато питань задано керівництву галузі – начальнику управління мисливського господарства та полювання Держлісагенства України І.М.Шеремету та голові президії Всеукраїнської ради Українського товариства мисливців і рибалок М. С. Шуляру. У засіданні взяли участь  знані експерти галузі – В. О. Червоний та М. О. Мироненко. Огляд змін до мисливського законодавства висвітлено у доповідях експерта WWF Д. Ю. Карабчука та науковця  Ю. М. Марчука.

Основні виступи  учасників семінару були присвячені питанням неврегульованості мисливського законодавства, ведення обліків чисельності мисливських тварин та мисливськогосподарської діяльності, механізмам забезпечення плати за користування мисливськими угіддями, доцільності створення  централізованої служби охорони мисливськихугідь, шляхам подолання проблеми з африканською чумою свиней.

Доповідачі подали пропозиції щодо реформування мисливського господарства та акцентували увагу на внесенні змін до діючого мисливського законодавства. Зокрема, вони стосувалися збільшення штрафів за порушення правил полювання та руйнування біотехнічних споруд, забезпечення ефективної діяльності районних мисливствознавців, відшкодування за пошкодження мисливськими тваринами сільськогосподарських культур, обмеженого використання мисливських ресурсів на території деяких об’єктів природно-заповідного фонду тощо.

  Прес – служба ДП “Старокостянтинівське лісове   господарство.”

2 2

У Швеції відбулася найбільша СВІТОВА ЛІСОПРОМИСЛОВА ВИСТАВКА «ELMIA WOOD -2017».

Кожних  чотири роки у Швеції проводиться ВСЕСВІТНЯ ЛІСОПРОМИСЛОВА ВИСТАВКА «ELMIA WOOD». Майданчик виставки розташовувався неподалік швецького міста Єнчепінг. «Elmia Wood» є основним місцем зустрічі всіх, хто працює у лісовій галузі. Лісовласники, підрядники та посадові особи лісового господарства з різних країн світу приїхали на виставку, щоб дізнатися про останні тенденції та інновації у лісовому господарстві. Маючи понад 500 експонентів та відвідувачів з 50 різних країн, «Elmia Wood» є найбільшою у світі міжнародною лісовою виставкою. Водночас, виставка «Elmia Wood» – це галузеве зібрання світового класу із захоплюючими змаганнями та привабливими призами, де виникають нові ідеї, ініціюються нові контакти та угоди.
Так і цього року, з 7 по 10 червня, учасники  української делегації Державного агентства лісових ресурсів, у складі якої був і директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Михайлович Сасюк, побували на лісопромисловій виставці «Elmia Wood 2017». Вона проходила винятково в лісі, де можна було побачити та протестувати  лісові  машини, інструменти у середовищі їх безпосереднього застосування. Виробники техніки на місці продемонстрували, як машини майбутнього працюють в реальних умовах.
Прес-служба Шепетівського лісгоспу.

1 2

 

ДБАТИ ПРО КАДРИ ПОВСЯКЧАС

Під головуванням т.в.о. начальника управління Павла Золотого відбулася колегія Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства з наступним порядком денним :
1 .Про стан роботи з кадрами та юридичне забезпечення на підприємствах управління.
Головний спеціаліст – юрисконсульт Втерковсъкий Я. Ю. Юрист ДП “Ямолинецъке ЛГ” Омбиш М. П.
2. Інформація про Всесвітню лісопромислову виставку Ельмія – 2017.
Директор ДП “Шепетівське ЛГ” Сасюк В. М.
3. Різне.

Доповідаючи про стан роботи з кадрами та про юридичне забезпечення на підприємствах, головний спеціаліст-юрисконсульт Ярослав Втерковський зазначив, що до сфери управління ХОУЛМГ входять 11 підприємств, де є 1672 штатних працівники. У лісництвах трудиться 66 лісничих, 54 помічники лісничого, 126 старших майстрів лісу і майстрів лісу, 259 лісників.
Що стосується освітнього рівня, то серед керівного складу й фахівців понад 78 відсотків мають фахову освіту. А якщо взяти по посадах, то майже 90 відсотків лісничих мають фахову освіту, помічники – 92 старші майстри – 100, майстри лісу – 87 відсотків. Це говорить про високий кадровий потенціал.
Виступаючий детально зупинився на професійній підготовці й підвищенні кваліфікації, які ведуться відповідно до вимог та планів, що доводяться Держлісагентством України та плануються самостійно держлісгоспами. Увагу було приділено й кадровому резерву.
Ярослав Втерковський також детально проаналізував стан правової роботи, яка має спрямовуватися на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних актів підприємством, керівником та працівниками, а також представлення інтересів органу виконавчої влади, підприємства в судах.
Роботу в цьому напрямку здійснюють 9 юрисконсультів Положенням про юридичну службу підприємства на юристів покладається значна відповідальність у сфері правового забезпечення роботи підприємства, зокрема в сфері господарського, лісового, земельного, цивільного, трудового та інших галузей законодавства. На юристів в окремих лісгоспах лягла значна відповідальність по судових справах з митницею та залізницею. За 2016рік та 5 місяців поточного року маємо розглянутих 33 справи , 20 справ на розгляді у судах по різних інстанціях та підсудності, із них 25 справ, де лісгоспи виступають позивачами, 31 справа лісгосп виступає відповідачами. На користь лісгоспів прийнято рішень на суму 576670 грн.
Потім на колегії виступив юрист ДП «Ярмолинецьке лісове господарство» Максим Омбиш. Він детально розповів про семінар територіальних кадрових служб Держлісагентства, що відбувся в Закарпатському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.
Підбиваючи підсумки розгляду цього питання, т.в.о. начальника управління Павло Золотий зажадав значно посилити роботу з кадрами, більше дбати про їх перепідготовку, чітко дотримуватися законодавства про працю й відпустки.
На колегії розглянуто низку питань діяльності підприємств. Так, наголошувалося на необхідності посилити проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах, боротьбу з незаконними рубками. Необхідно вдосконалювати механіхм реалізації деревини, активніше займатися будівництвом та реконструкцією лісових автомобільних доріг. Також йшлося про порядок придбання й відчуження майна, літній відпочинок працюючих та дітей, заготівлю кормів для дичини на зиму. Значна увагу була приділена висвітленню роботи підприємств у засобах масової інформації.
Прес-служба Хмельницького ОУЛМГ.

IMG_1357 IMG_1364

IMG_1395 IMG_1372

ЦІКАВА ЕКСКУРСІЯ ШКОЛЯРІВ

У ці дні, коли запрацювали літні шкільні табори, ДП “Новоушицьке лісове господарство” активно веде екологічне виховання серед учнів, здійснює роз’яснювальну роботу в напрямку “ліс – людина”.

Нещодавно на територію лісгоспу завітали хлопчики й дівчатка літнього табору 1-4 класів Новоушицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №1, гімназія. В рамках  екскурсії їм  показали озеленену територію підприємства, розказали про особливості його діяльності та власне про професію лісівник. Також було продемонстровано пожежно-спостережну вежу, що встановлена поблизу контори лісгоспу. Перед учнями виступили інженер лісового господарства І.А.Горпинюк  та ветеран О.І.Гелеватий. Вони розповіли про історію підприємства, його головне завдання та розказали цікаві бувальщини із життя лісової охорони.

Вихованці літнього табору також побували на маточному полі декоративних деревних порід, де їм  пояснили принципи та форми декоративного вирощування рослин, показали різні екзоти.

Прес-служба Новоушицького лісгоспу.

1

Пресслужба ДП Новоушицьке лісове господарство