Четверта річниця НПП «Мале Полісся»

2 серпня 2017 року виповнилося чотири роки з моменту підписання Указу Президента України  «Про створення національного природного парку «Мале Полісся». Адміністрація парку розпочала  діяльність у лютому 2014 року.

НПП «Мале Полісся» – природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа, яка входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлений особливий режим охорони, відтворення та використання. Парк розташований на території Ізяславського та Славутського районів Хмельниччини. Його загальна площа – 8762,7 га, в тому числі 2764 га, що надаються в постійне користування та 5998,7 га, що включаються до його складу без вилучення в лісокористувачів.

Парк перебуває у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України, оперативне управління здійснює Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства. Науковим куратором парку є Національний лісотехнічний університет України.

Зараз у штаті НПП «Мале Полісся» працює 10 співробітників. Вони займаються охороною й збереженням території парку з усіма цінними природними комплексами та об’єктами; збереженням генофонду рідкісних, занесених до Червоної книги України та типових рослин і тварин; проведенням наукових досліджень і науково-дослідних робіт та екологічною освітньо-виховною діяльністю; створенням умов для організованого відпочинку, екскурсій та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об’єктів; організацією протипожежної охорони природних комплексів та ін.

На території парку зростає 21 вид рослин, занесений до Червоної книги України (2 з них виявленні цього року), 37 видів, які охороняються у Хмельницькій області (регіонально рідкісні) та 6 видів, що є рідкісними на території досліджень.

На території НПП «Мале Полісся» зареєстровано 205 видів хребетних тварин, з них 15 видів  занесені до Європейського Червоного списку, 123 види з Додатку ІІ Бернської конвенції, 53 види, які занесені до Червоної книги України, 84 види включені до Переліку видів тварин, що охороняються в Хмельницькій області.

НПП «Мале Полісся» веде роботу зі встановлення меж території парку, натурне обстеження лісових масивів, дослідження рослинного й тваринного світу. Допомогу в дослідженні рослинного світу надають науковці із Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ), Національного лісотехнічного університету України (м. Львів). Тваринний світ співробітники парку досліджують спільно з науковцями природничого факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, НПП «Подільські Товтри».

Також співробітники НПП «Мале Полісся» переймають досвід у колег з установ ПЗФ України, беручи участь у круглих столах, науково-практичних семінарах і конференціях, де презентують парк і його діяльність та представляють наукові доповіді (НПП «Подільські Товтри», НПП «Північне Поділля», НПП «Дермансько-Острозький» та ін.)

Цього року співробітники НПП «Мале Полісся» підготували та видали другий том Літопису природи за 2016 рік, де узагальнено результати наукових досліджень і спостережень на території парку та результати діяльності установи за відповідний період.

Еколого-освітня діяльність НПП «Мале Полісся» спрямована на учнівську молодь навчальних закладів м. Ізяслава та району, м. Славути та району і, безпосередньо, на членів Радошівського учнівського шкільного лісництва, яке створене за ініціативи адміністрацій парку та Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. у листопаді 2014 року.

За період діяльності НПП «Мале Полісся» з метою виховання в  підростаючого покоління екологічної свідомості та пропаганди природоохоронної діяльності  проведено низку еколого-освітніх та природоохоронних заходів (уроки, лекції, бесіди, акції, конкурси), до яких активно долучилися навчальні заклади та учнівська молодь регіону. Так, до заходів, проведених співробітниками НПП у І-му півріччі 2017 року,  задіяно 1067 чоловік. Усі переможці конкурсів нагороджені грамотами та подарунками, усі учасники та навчальні заклади-учасники конкурсів регіону відзначені подяками.

Команда НПП «Мале Полісся» взяла участь у третьому конкурсі мікрогрантів ГО «Інститут солідарності громад Романа Мацоли»; відвідала п»ять тренінгів, під час яких пройшла успішно навчання та отримала сертифікати встановленого зразка. За результатами грантового комітету команда НПП «Мале Полісся» перемогла у конкурсі проектів та отримала фінансування на реалізацію свого проекту «Екологічна стежка на території заказника місцевого значення «Голубе озеро». Колектив парку вже приступив до реалізації даного проекту – завершуються організаційно-проектувальні роботи по створенню екостежки. Проведено натурне її обстеження, визначено місця зупинок, місця відпочинку, оглядові точки на маршруті та нанесено їх на картосхему маршруту.

У колективу НПП «Мале Полісся» у найближчих планах:  проведення інвентаризації флори та фауни,  комплексних наукових досліджень території парку, створення і облаштування  туристичних маршрутів, організація еколого-освітніх заходів та співпраця з місцевими громадами.

Прес-служба НПП «Мале Полісся».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*