Будьте обережні під час відпочинку в лісі

Немає кращого місця для відпочинку,ніж ліс. Так хочеться влітку втекти від міської метушні і клопотів на природу. Краса та велич лісу заспокоюють, надихають. Працівники ДП «Летичівський лісгосп» бажають відпочиваючим гарних вражень, але водночас попереджають: вирушаючи в ліс, не забувайте про правила безпеки, аби відпочинок залишив тільки приємні спогади. Ліс таїть у собі багато небезпек, тож слід бути обачним. Щорічно в світі  велика кількість людей піддається нападам отруйних тварин та комах. Причому летальних випадків від укусів бджіл або ос більше, ніж від укусів гримучої змії.

Сусідство з комарами та іншими дрібними комахами рідко буває приємним. Їхні укуси здатні викликати достатньо важкі алергічні реакції. Не забувайте про кліщів. Перші ознаки ураження — почервоніння на місці прикріплення кліща або незначний свербіж. Люди не завжди звертають увагу на ці симптоми, через що паразит може пробути на тілі кілька діб. Згодом відпадає, залишаючи в шкірі ротовий апарат. Марні спроби самостійно видалити залишки призводять до посилення свербіжу і запалення. При укусі кліщі вводять свою слину глибоко в шкіру, що може викликати алергію чи навіть дерматоз, якщо ураження неодноразові. До того ж різні види кліщів є переносниками небезпечних інфекційних захворювань, таких як весняно-літній енцефаліт, бруцельоз, кліщовий черевний тиф тощо. Ці хвороби небезпечні тим, що уражають організм системно, зокрема нервову систему, і важко піддаються лікуванню. Тож їм легше запобігти, ніж лікувати.

Як себе убезпечити від комарів? Насамперед, вирушаючи в ліс, слід одягатися так, щоб руки і ноги не були відкритими. Заправте сорочку в штани, а штани — в шкарпетки. Найчастіше кліщі нападають під час зупинок для обіду та відпочинку. Тож обирайте сухі, добре освітлювані галявини подалі від кущів та дерев. Не варто брати в ліс собак, адже з ними шанси підчепити кліща зростають у рази. Вийшовши з лісу, обов’язково огляньте одяг (особливо шви та складки) і тіло, а найперше — ті місця, де найчастіше присмоктуються паразити: голову, груди, згини рук і ніг. Якщо виявили на собі кліща, не спішіть одразу відривати його, адже ризикуєте відділити черевце, а кінцівки залишаться в шкірі, що може спричинити нагноєння ранки.

Місце присмоктування паразита слід змастити йодною настоянкою, розведеною водою, або олією, бензином чи рідким парафіном. Через 10–15 хвилин видаліть кліща пінцетом. Якщо хоботок лишився в тілі, на місці присмоктування буде темна крапка. Його можна видалити голкою.

Всю ділянку змастіть 3-процентним розчином йоду, спиртом або одеколоном, а руки вимийте з милом. Якщо всі перераховані вище заходи були безуспішними, не гайте часу і зверніться до лікаря.

Інша серйозна небезпека, яка чигає на збирачів ягід у лісі, — змії. Варто зазначити, що вужі кусають надзвичайно рідко і, на відміну від гадюк, є неотруйними, тож небезпеки не становлять. Відрізняються від решти своїх родичів «жовтими вухами» — яскраво вираженими відмітинами на голові, частіше жовтими, але іноді білими й оранжевими. Тож остерігатися варто лише гадюк. Улітку улюблене сховище для них — кущі, нори тварин, порожнини в гнилих пеньках і поміж камінням. Активні в денний час. Люблять грітися на сонці, можуть це робити і просто на стежці, на пеньках. Тож людям варто взяти це до уваги і уникати вказаних місць. Також слід обирати надійне взуття, вдягти широкі штани та заправити їх у черевики так, щоб утворився напуск: якщо змія буде кусати, то прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру.

 

Як зрозуміти, що вкусила саме отруйна змія? Побачивши на шкірі дві ранки, з яких сочиться кров: отрута гадюки спричиняє крововилив і місцеве омертвіння тканин. Біль від укусу наростає. За крововиливом іде затікання. При потраплянні  отрути в кров загальна реакція може розвиватись одразу або через якийсь час — півгодини, годину. Найчастіше це відбувається через 15–20 хвилин. З’являється в’ялість, головний біль, нудота, інколи блювота, пришвидшується пульс, паморочиться голова. На щастя, попри те, що отрута гадюки досить сильна, летальні випадки трапляються рідко.

Що робити, якщо вас укусила гадюка? По-перше, не панікувати. По-друге, якщо є можливість, якомога скоріше покинути ліс і потрапити до найближчого медичного закладу. Потерпілому треба забезпечити горизонтальне положення. З місця укусу необхідно видалити перші краплі крові та якнайшвидше відсмоктати отруту, постійно її випльовуючи. Але тим, у кого є ранки на губах та в порожнині рота, робити це заборонено.

Якщо змія укусила в ногу, треба прибинтувати її до другої ноги та, підклавши що-небудь під кінцівки, злегка підняти їх. Замість бинтів можна використовувати одяг чи хустки. При укусі в руку необхідно зафіксувати її в зігнутому положенні. Щоб прискорити виведення отрути, давайте потерпілому багато пити. Якщо привезли потерпілого додому або взагалі є доступ до лікарських препаратів, рану слід обробити 5-відсотковим спиртовим розчином йоду чи одеколоном, спиртом.

Не можна накладати джгут, адже він не перешкоджає всмоктуванню і поширенню отрути в організмі. Крім того, порушує кровопостачання в кінцівці та прискорює омертвіння тканин, зумовлює накопичення продуктів розпаду в ураженій ділянці та різке погіршення стану хворого після зняття джгута. Також забороняється розрізати рану чи припікати її вогнем або хімічними речовинами. Варто пам»ятати: що чим ближче укус до голови, тим  він небезпечніший. І що швидше потерпілий потрапить у руки лікаря, то більші шанси уникнути ускладнень і загрози життю. В жодному разі не можна відмовлятися від допомоги медиків. Навпаки, треба якнайшвидше викликати карету «швидкої» або знайти інший спосіб потрапити в заклад охорони здоров’я. Гадюка кусає лише захищаючись, тож, побачивши її в лісі, не провокуйте, а обережно відійдіть убік.

Прес-служба Летичівського лісгоспу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*