ВСИХАННЯ СОСНОВИХ НАСАДЖЕНЬ НА СЛАВУТЧИНІ

Державне агентство лісових ресурсів України констатує масштабне погіршення санітарного стану лісів, спричинене масовим їх всиханням. Про це йдеться і в наказі  Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, яке запроваджує необхідні заходи для боротьби з цією проблемою.

В останні роки в зв»язку із значними кліматичними змінами склалися сприятливі умови для масового розвитку та розмноження небезпечних шкідників лісу, зокрема групи комах-ксилофагів (переважно верхівковий і шестизубий короїди, малий і великий соснові лубоїди), які заселяють дерева сосни звичайної і сприяють поширенню в їхніх провідних тканинах грибів родини офістомовних. Це призводить до швидкої загибелі соснових насаджень на значних площах.

Найбільшої інтенсивності  згубний процес набув у 2017 році. Осередки масового всихання охоплюють практично всю територію області, особливо ж  її північні райони, де  переважають площі соснових насаджень.  Пошкоджені ділянки потребують негайного лісогосподарського втручання з подальшим відтворенням нових високопродуктивних лісів.

За дорученням Держлісагентства з метою напрацювання шляхів подолання надзвичайної ситуації, що склалася, в Хмельницькому обласному управлінні  лісового та мисливського господарства  створено Штаб з розробки заходів поліпшення санітарного стану лісів.

Спеціалісти лісового відділу  Славутського лісового господарства  разом з лісовою охороною лісництв провели уточнюючу інвентаризацію осередків шкідників.    Станом на 25 вересня 2017 р. обсяги пошкоджень лісових насаджень з початку року складають 3 тис. га із орієнтовним запасом 110 тис. кбм деревини. З них  потребували суцільних санітарних рубок близько 160 га запасом понад 40 тис. кбм, вибіркових санітарних рубок – понад 2,8 тис. га запасом близько 70 тис. кбм.

За 9 місяців проведено суцільних санітарних рубок 55 га – 15,5 тис. кбм та вибіркових санітарних рубок  940 га – 27,5 тис. кбм.

Потребують суцільних санітарних рубок  понад 100 га запасом близько 28 тис. кбм та вибіркових близько  1,9 тис. га запасом 43,0 тис. кбм.

Суттєво вплинув на санітарний стан сезон тиші, що тривав з 1 квітня по 15 червня, коли рубки не проводились. Тому несвоєчасність  заходів насамперед пояснюється необґрунтованою забороною    проведення санітарних рубок  протягом 2,5 місяця під час масового розмноження шкідників та розповсюдження хвороб. А ще – тривалими процедурами з оформленням відповідних дозвільних документів на санітарні рубки, насамперед в межах природно-заповідного фонду.

Через несвоєчасне проведення заходів втрати державного та місцевого бюджетів можуть скласти (рентна плата) 3,9-4,0 млн. грн. Втрати підприємства від зниження якості продукції можуть бути орієнтовно 15-15,5 млн. грн., відповідно в т.ч. буде не сплачено  3 млн. грн. ПДВ.

Зараз підприємством вживаються заходи з ліквідації осередків шкідників, які плануємо завершити за 6-7 місяців, тобто до весняної активності комах.

Витрати на відновлення насаджень орієнтовно складуть 2-2,2 млн. грн.(включаючи догляд за лісовими культурами до переводу в покриту лісом площу).

Прес-служба ДП «Славутський лісгосп».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*