Всихання соснових насаджень турбує всіх

У Славуті під головуванням начальника обласного управління екології та природних ресурсів Р.А.Якубаша відбулося засідання робочої групи з вивчення проблематики лісового господарства Славутського району. До її складу увійшли  т.в.о. першого заступника начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства П.С.Золотий,  головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства               Є.А.Клок, головний лісничий Славутського лісгоспу Л.Д.Грубой, начальник відділу лісового господарства С.П.Бойко та інженер з охорони і захисту лісу Ю.В.Черняк, представника НПП «Мале Полісся». У засіданні також взяв участь  голова Громадської ради при Славутській РДА В.К.Гапонюк.

П.С.Золотий  поінформував членів комісії про біологію стовбурових шкідників та можливі заходи з локалізації та ліквідації їх осередків. А також  розказав про досвід сусідніх країн у боротьбі із даною загрозою (проблема всихання соснових насаджень турбує лісівників  України та  Білорусії, Росії, Польщі).

Біологія шкідника є такою, що він весь цикл життєдіяльності проводить під корою дерева, тому дієвих заходів хімічної та біологічної боротьби з ним зараз немає. Ефективними залишаються лише лісогосподарські заходи, тобто санітарні рубки (вибіркові або суцільні) , та деякою мірою рубки догляду з обов»язковою утилізацією заселених шкідником порубкових решток.

Є.А. Клок  зазначив, що лісівники працюють спільно з фахівцями галузевої науки, спеціалістами підприємств лісозахисту, Поліським філіалом Укр НДІЛГА з вивчення питання поширення лісопатологічних процесів у всихаючих соснових деревостанах Хмельницької області.  Планується прибдати і виставити в соснових насадженнях держлісфонду феромонні пастки для відлову шкідливих комах (короїдів) з метою моніторингу розвитку популяції верхівкового короїда та вивчення можливості боротьби з ним.

Ю.В. Черняк  розповів про динаміку всихання насаджень у Славутському лісгоспі. Дерева сосни пошкоджуються верхівковим короїдом, а потім заселяються вторинними стовбуровими шкідниками. Він також повідомив що  саме в період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня по 15 червня, коли забороняються  роботи та заходи, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою ( пальба, проведення вибухових робіт, санітарних рубок лісу),  відбувається масове розмноження шкідника та пошкодження ним і зараження грибковими хворобами соснових насаджень. На жаль, через тимчасову заборону санітарно-оздоровчих заходів боротьби із шкідником немає,  лісівники тільки  спостерігають за подальшим всиханням насаджень.

У ході засідання досягнуто спільної думки щодо боротьби із «біологічною стихією». А також прийнято рішення  провести в травні семінар з попередження та боротьби із вершинних короїдом на базі ДП «Славутське лісове господарство».

Прес-служба Славутського лісгоспу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*