ДУГЛАСІЮ – НА МАЛЕ ПОЛІССЯ

Славутський лісгосп почав вирощувати дугласію зелену, що походить з Північної  Америки (США та Канада). Підприємство закупило 3,5 тисячі однорічних сіянців у ДП «Вигодське лісове господарство» Івано-Франківського ОУЛМГ, яке має досвід вирощування дугласії. Днями в Славутському лісництві створено лісові культури з головною породою дугласією зеленою на площі два гектари. Садили за схемою: ряд дугласії, два ряди модрини європейської, яка допоможе кращому росту головної породи.

Дугласія належить до інтродукованих лісових культур, тобто це вид за межами своїх природних ареалів.  Три різновиди дугласії (зелена, сиза та блакитна) представлені в різних кліматичних умовах України, здебільшого в лісовій, лісостеповій зонах, Передкарпатті та в Карпатах, переважно в ботанічних садах, дендропарках та, зрідка, розсадниках. Вона скрізь добре акліматизувалася, а в Карпатах навіть натуралізувалась у лісових насадженнях   часів Австро-Угорської імперії, створених ще 90 років тому (там під покривом лісу діє самосів).  Плодоносити  починає з 10-15 років, блакитна форма раніше, потім – сиза і останньою починає плодоносити  зелена, найбільш високоросла, яку використовують переважно як лісову культуру, рідше в озелененні.

Дугласія невибаглива до грунтів як на батьківщині, так і в Україні, до 10-15 років росте на рівні сосни звичайної, потім набирає сили і обганяє її щорічним приростом у висоту, за сприятливих умов зволоження – навіть удвічі, накопичуючи чималий запас деревини (від 500 кбм/га у Карпатах). Досягає на батьківщині висоти 60-120 м та діаметра 6-8 м. Висота сучасних лісів сягає 40-60 м, товщина стовбура – 1-2 метри.

Деревина міцніша за соснову та трохи м»якша за  модринову, при розпилюванні червоніє на повітрі, нагадуючи деревину кедра сибірського чи зникаючого кедра європейського. ЇЇ використовують у будівництві,  виробництві шпал для залізниць, огорож, у виготовленні меблів та облицювальних матеріалів.

На противагу сосні звичайній дугласія легко пересаджується навіть у віці до 15-20 років, зменшуючи приріст на перші два роки, доки не виростуть нові корінці. Не реагує навіть на струшування землі з коріння, приживається навіть без грудки землі, достатньо лише невеликої кількості землі для розвитку мікрофлори в периферійній частині кореня для подальшого  симбіозу (співжиття) коренів та мікробів. Мікроорганізми впливають на  поживні речовини, що містяться у грунті, перетворюючи їх на форми, які легше засвоюються деревом, натомість отримуючи від нього «дар» – органічні сполуки.     Дугласія  стійкіша до кореневої губки, ніж сосна звичайна завдяки  більшій смолистості деревини. У багаторічних насадженнях дугласії на території України кореневої губки не виявлено.

Враховуючи всі плюси й переваги дугласії перед іншими породами, її будуть вводити в культуру на Хмельниччині.

Прес-служба ДП «Славутський лісгосп».

Дугласія Дуглас Дугласі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*