З короїдом ведуть боротьбу різними методами

Погодні умови останніх років сприяють масовому розмноженню шкідників лісу, особливо верхівкового короїда.

Щоб уникнути масового заселення сосен верхівковим короїдом, потрібно забрати дерево з лісу на його початковому заселенні шкідником. Верхівковий короїд є полігамним видом, тобто один самець і кілька самок, а їх може бути від двох до дванадцяти, при заселенні в дерево утворюють спільну сім’ю. Кожна самка після парування відкладає яйця в стовбурі дерева, з яких з’являються личинки. Плодючість однієї самки коливається від 16 яєць у період згасання популяції і до 120 яєць у сприятливий період. А коли таких самок кілька, то навіть якщо з не всіх відкладених яєць з’являться дорослі жуки, загальна кількість короїдів збільшиться у геометричній прогресії за сприятливих умов – спекотної погоди і в одновікових соснових деревостанах, які ослаблені вищою, ніж їм потрібно температурою, і низьким рівнем води. Власне те, що маємо зараз.

Боротися із верхівковим короїдом пропонують, обприскуючи дерева хімічними препаратами. Але це неефективно, бо короїди живляться лубом під корою, відтак можуть підпасти під дію контактних препаратів лише при заселенні. Та й внесення хімії в ліс буде потужним ударом по інших корисних організмах.

Серед пропозицій були і внесення в стовбур дерева препаратів системної дії, які розносять соки дерева і роблять його отруйним для короїдів. Засіб дорогий і застосовують його переважно для декількох дерев, а не масиву лісу. Окрім того, якщо сосна чи ялина починають всихати, то соки погано циркулюють і засіб стає неефективним. Тому найрадикальнішим і найефективнішим засобом на сьогодні є вчасно здійснене санітарне рубання з вибіркою свіжозаселених дерев. Пізнє проведення санітарних рубок не дає потрібного ефекту.

Працівники Грицівського лісництва ДП “Старокостянтинівське лісове господарство” в стислі строки проводять саніторно-вибіркові та прохідні рубки. Так, в урочищі Лабунь, де площа соснових насаджень складае 285 гектарів, з яких близько 30 % вражені верхівковим короїдом, з метою боротьби зі шкідником заготовлену лісопродукцію терміново відвантажують споживачам.

Верхівковий короїд – теплолюбний вид, він одними з перших заселяє найкращі, найвищі дерева, а вже звідти переселяється на інші. Він дуже охоче селиться у порубкових залишках, де розмножується і виходить назовні. Тому одним із методів боротьби із верхівковим короїдом є спалювання порубкових залишків або подрібнення їх дробарками.  Цим і займаються на підприємстві.

Прес-служба ДП”Старокостянтинівське лісове господарство.”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*