Бережімо первоцвіти!

Первоцвіти називають першою усмішкою весни. Саме вони, ніжні та тендітні, першими відчувають ще не зовсім теплі, але вже приємні промінчики весняного сонця. Анемони, печіночниця, проліски, ряст, конвалія, вовчі ягоди – це неповний перелік первоцвітів, які можна зустріти на території Національного природного парку «Мале Полісся». А підсніжник білосніжний та цибуля ведмежа – види, які охороняються на території Парку та занесені до Червоної книги України.

Прикро, що останніми роками кількість первоцвітів  значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни,  опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бутони. Масовий збір первоцвітів невпинно знижує чисельність їх популяцій!

Попри постійну роз’яснювальну роботу серед населення та заборону збирання, деякі несвідомі громадяни  нахабно ігнорують закони, позбавляючи своїх дітей і онуків можливості бачити цю квітучу красу в майбутньому. Тож хочемо нагадати, що згідно з чинним законодавством передбачено покарання за знищення рослин. Так, відповідно до ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої. Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України або, які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3655 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої.

Крім того, згідно з ст. 90 КУпАП знищення видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою накладення штрафу: на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-510 грн.) з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб: від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-850 грн.) з конфіскацією незаконно добутого.

Особи, які вчинили порушення природоохоронного законодавства на території природно-заповідного фонду, зобов’язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок такого правопорушення. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження червонокнижних видів рослинного світу,  а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування обчислюється згідно з постановою КМУ від 7 листопада 2012 року №1030.

Вкотре звертаємося до громадян з проханням відмовитися від збирання рослин, занесених до Червоної книги України. Не стимулюйте недобросовісних громадян, які протиправно реалізовують червонокнижні первоцвіти. Цим ви збережете природне надбання країни для майбутніх поколінь.

Прес-служба НПП «Мале Полісся».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*