Бережіться хвороб тварин, що передаються людині

Триває сезон полювання на хутрових та копитних звірів. Хотілося б загострити увагу мисливців та й усіх громадян на тому, що на землі існує понад 250 видів хвороб, збудники яких природно передаються від хребетних тварин людині. У наш час людина потерпає близько від 80 інфекцій і лише 30- 40 з них –  достатньо добре вивчені.

Відомо, що зайці є носіями збудника кліщового енцефаліту, туляремії, сальмонельозу, дикроцеліозу, лептоспірозу, токсоплазмозу. Зараження відбувається під час зняття шкір і оброблення тушок, вживання погано провареного м’яса. Ондатра та водяний щур можуть бути  носіями збудника туляремії, лептоспірозу,  а  дикі  голуби, качки, гуси –  заразити пташиним грипом, орнітозом.

Вважав би за доцільне акцентувати увагу мисливців на сказі. Він уражає  як тварин, так і людей. Серед звірів носіями сказу можуть бути  лисиці, борсуки, тхори, ласки, олені,козулі, куниці,  вовки, білки,бродячі собаки й кішки і навіть їжаки. Тому поводження з ними вимагає певної обережності. Зараження людини носить випадковий характер. Нерідко це відбувається під час полювання. Не секрет, що рівень санітарних знань людей –  різний і не кожен мисливець знає, як уберегтися від зараження в процесі контакту з об’єктами полювання.

У Волочиському районі певна робота з профілактики захворювання на сказ здійснюється. В мисливських угіддях  у вересні поточного року проведена  вакцинація диких м’ясоїдних тварин шляхом скидання вакцин з літаків. Постійно ведеться відстріл в мисливських угіддях бродячих собак, котів, лисиць. Минулого року відстріляно 266 лисиць, 14 бродячих собак, 5 котів, а за 10 місяців поточного року –  25 бродячих собак, 6 бродячих котів та 135 лисиць; 19 голів лисиць направлено в лабораторію ветмедицини для дослідження на ефективність раніше проведеної вакцинації звірів проти сказу.

Радимо  мисливцям під час підбирання звіра після відстрілу переконатися, що тварина мертва, аби  не вкусила і не допустити забруднення кров’ю та виділеннями. Брати добутого звіра тільки в рукавицях. Йдучи на полювання, кожен поважаючий себе мисливець повинен мати при собі аптечку. При дотриманні цих рекомендацій можна захистити себе, оточуючих, особливо дітей, від  зараження інфекційними захворюваннями.

А. ЛЕМІШЕВСЬКИЙ,

мисливствознавець  Волочиського району.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*