Добрі справи співробітників НПП «Мале Полісся»

Національний природний парк «Мале Полісся» розпочав діяльність з лютого 2014 року. Це – природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа, яка є складовою частиною природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання.

Парк розташований на території Ізяславського та Славутського районів Хмельниччини. Його загальна площа – 8762,7 га, в тому числі 2764 га, що надаються в постійне користування та 5998,7 га, що включаються до його складу без вилучення у лісокористувачів. Парк перебуває у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України, оперативне управління здійснює Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства. Науковий куратор парку – Національний лісотехнічний університет України (м. Львів).

Працівники «Малого Полісся» охороняють  територію з усіма цінними природними комплексами та об’єктами; дбають про збереження генофонду рідкісних і типових рослин та тварин. А також проводять наукові дослідження і науково-дослідні роботи, екологічну освітньо-виховну діяльність; створюють умови для організованого відпочинку, екскурсій та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах; організовують протипожежну охорону природних комплексів.

Мале Полісся – своєрідний природно-географічний регіон України. Його природний потенціал створює всі умови для наукових досліджень, екологічного виховання та відпочинку на природі. Цікавими та своєрідними родзинками заповідних територій НПП «Мале Полісся» є комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення «Озеро Святе», де колективом парку облаштована зона відпочинку та гідрологічний заказник місцевого значення «Голубе озеро».

На території парку зростає 17 видів рослин, занесених до Червоної книги України ( два з них виявленні цього року), 36 видів, що охороняються у Хмельницькій області (регіонально рідкісні) та 6 видів, які є рідкісними на території досліджень.

У «Малому Поліссі» зустрічаються 15 видів тварин з Європейського Червоного списку, 123 види з Додатку ІІ Бернської конвенції, 53 види, які занесені до Червоної книги України, 84 види, включені до Переліку видів тварин, які охороняються у Хмельницькій області.

У період становлення НПП «Мале Полісся» колектив   встановлює межі території парку, веде натурне обстеження лісових масивів,  дослідження рослинного й тваринного світу. Допомогу в цьому надають науковці із Кременецького ботанічного саду, НПП «Дермансько-Острозький», Хмельницького національного університету, природничого факультету Кам»янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, НПП «Подільські Товтри», Голосківської ЗОШ І-ІІІ ст., Хмельницької педагогічно-гуманітарної академії.

Співробітники НПП «Мале Полісся» також переймають досвід у колег з установ природо-заповідного фонду України, беручи участь у круглих столах, науково-практичних семінарах і конференціях, де презентують парк і його діяльність та представляють наукові доповіді (природний заповідник «Медобори», Рівненський природний заповідник, Шацький НПП, НПП «Подільські Товтри», НПП «Прип»ять-Стохід», НПП «Кременецькі гори», НПП «Дермансько-Острозький» та ін.)

Цього року співробітниками НПП «Мале Полісся» підготували перший том Літопису природи за 2014-2015 роки, де узагальнено результати наукових досліджень і спостережень на території парку та результати діяльності установи за відповідний період.

Еколого-освітня діяльність НПП «Мале Полісся» спрямована на учнівську молодь навчальних закладів міста Ізяслава та району, міста Славути та району і, безпосередньо, на членів Радошівського учнівського шкільного лісництва, яке створене з ініціативи адміністрації парку та Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. у листопаді 2014 року. Працівники НПП спільно із членами лісництва на території школи оформили кабінет лісництва, створили альпійську гірку, заклали дендропарк та розсадник. Протягом 2016 року кращі юні лісівники брали участь у обласному та Всеукраїнському зльотах учнівських шкільних лісництв (м. Черкаси), а нещодавно повернулися із чотириденного молодіжного етнофестивалю «Новомалинська Любава» (с. Новомалин Острозького району Рівненської області).

У колективу НПП «Мале Полісся» в найближчих планах – оформлення правоустановчих документів,  інвентаризація флори та фауни і комплексні наукові дослідження території парку, створення і облаштування екологічної стежки й туристичних маршрутів, проведення еколого-освітніх заходів та співпраця з місцевими громадами.

Прес-служба НПП «Мале Полісся»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*