Збільшення лісистості області – справа спільна

У Хмельницькій облдержадміністрації  під головуванням заступника голови адміністрації Володимира Білика відбулася селекторна нарада з керівниками  лісогосподарських підприємств краю щодо заліснення області в рамках програми Президента «Зелена країна», якою передбачається за три роки висадити  в державі мільярд дерев, а за десять років створити мільйон гектарів нових лісів.

Про шляхи збільшення й збереження існуючих насаджень проінформувала директор департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації Ганна Богданович. Вона детально окреслила завдання районних державних адміністрацій, територіальних громад та інших зацікавлених сторін у виконанні Указу Президента « Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів».

У своєму виступі начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Петро Пешко зокрема зазначив, оскільки програма  державна, то логічним є залучення для її виконання усіх лісокористувачів та власників лісів. Державні лісогосподарські підприємства області, як основні лісокористувачі, готові взяти на себе провідну роль в реалізації цієї програми. У підпорядкуванні державних лісогосподарських підприємств, що входять до сфери Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, перебуває 193,5 тисячі гектарів лісових масивів або 67,7 відсотка від їх загальної площі. Комунальні підприємства місцевих органів влади опікуються лісами площею 74.2 тисячі гектарів (26 %), Мінагрополітики – 5.2 тис. га (2%), Міноборони – 5,5 тис. га (2%), Міндовкілля – 3,3 тис. га (1,1 %).

На даний час Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства проводить уточнення площ під заліснення в рамках лісовідновлення та лісорозведення, а також перелік інших заходів на виконання Програми.

Разом з тим варто наголосити, що в області гостро стоїть питання виділення деградованих та ерозійно небезпечних земельних ділянок і надання їх у постійне користування державним лісогосподарським підприємствам з метою подальшого заліснення та виділення коштів на їх оформлення і виконання робіт.

Також одним із основних проблемних питань є проходження процедури оцінки впливу на довкілля для створення нових лісів на площах  більше 20 га (і більше 5 га в межах територій природно-заповідного фонду), оскільки це потребує додаткових коштів і часу.

На підприємствах, що входять до сфери управління Хмельницького ОУЛМГ, функціонує 41 розсадник загальною площею 145 га.                                   У ДП «Славутське лісове господарство» в 2019 році створено дільницю з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою та два поля дорощування загальною площею 2500 м2, які вміщають 700 тис. шт. посадкових місць. Підприємством також закуплено  три холодильні камери для зберігання насіння й сіянців до початку вегетативного періоду. У ДП «Ізяславський лісгосп», на території декоративного розсадника торік побудовано поле дорощування площею 0,3 га для вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою потужністю 500-600 тис. шт. сіянців на рік.

У 2020 році державні лісогосподарські підприємства області зібрали  31 тонну лісового насіння й висіяли на площі 5,8 га. У 2021 лісогосподарськими підприємствами вже заготовлено 34 тонни лісового насіння і його заготівля ще триває. У зв’язку з виконанням Указу Президента план року збільшено вдвічі та на 2021 рік складає майже 40 тонн лісового насіння.

Це в перспективі повністю забезпечить лісгоспи садивним матеріалом для створення лісових культур. Підприємства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства готові, при необхідності, наростити обсяги заготівлі насіння та вирощування садивного матеріалу для забезпечення вчасного виконання показників Програми. Зараз ця робота вже проводиться. Щоб виконати поставлені Президентом України завдання, необхідно  залучити до її реалізації усіх лісокористувачів, які  також повинні виконувати значний обсяг робіт.

Станом на 4 листопада 2021 року державними лісгоспами області висаджено  майже 758 тис. сіянців  під час лісовідновлення та лісорозведення, а також при доповненні лісових культур. Створено понад 155 га лісів. Комунальними лісогосподарськими підприємствами області висаджено понад 54 тис. сіянців, створено 12,8 га лісів.

        Звертаємо увагу всіх користувачів на важливість заліснення зрубів та лісорозведення. Пришвидшувати цю роботу особливо необхідно лісогосподарським підприємствам комунальної та інших форм власності. Кожне підприємство та установа повинні взяти найактивнішу участь у виконанні Указу Президента України щодо заліснення. Враховуючи погодні умови і закінчення вегетаційного періоду, частину  зрубів можна й треба заліснити восени 2021 року. Це дасть змогу нашій області сприяти виконанню програми масштабного заліснення.

       Перший заступник начальника Хмельницького ОУЛМГ Павло Золотий додав, що раціональне ведення лісового господарства відповідно до Лісового кодексу є прямим обов’язком усіх лісокористувачів, незалежно від форм власності. Кожен лісокористувач повинен проводити заходи з лісовідновлення (посадка лісу на зрубах) та лісорозведення ( висадка лісу на нових територіях). За його словами, Указ Президента ще раз підкреслює важливість ведення лісового господарства та відповідальність усіх лісокористувачів за виконання вимог нормативних документів, що регулюють цю сферу діяльності.

       Підбиваючи підсумки обговорення, заступник голови облдержадміністрації Володимир Білик наголосив, що долучатися до реалізації програми «Зелена країна» повинні не лише державні лісогосподарські підприємства, а  усі лісокористувачі.

Пресслужба Хмельницького ОУЛМГ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*