Ключ до успіху – в реформуванні галузі

В Україні передбачено реформувати лісову галузь, щоб добитися більшої її ефективності й віддачі, пришвидшити озеленення держави. Чому потрібна реформа? Історія українських лісгоспів налічує десятки років.  Вони створювалися під тогочасні умови і можливості, коли переважала ручна праця в лісогосподарській діяльності, коли на заготівлі й переробці деревини використовувалася допотопна техніка.

     Останнім часом сталося чимало благотворних змін, але щоб вийти на сучасний європейський рівень вирощування лісу, цього недостатньо. Сьогодні ефективність підприємства, яке веде господарство на площі 10-15 тисяч гектарів, бажає кращого. Для прикладу, Німеччина вважає ефективним те господарство, яке заготовляє за рік не менше мільйона кубометрів деревини. Середній розмір державного лісогосподарського підприємства в Республіці Білорусь – 60-100 тисяч гектарів, а деякі налічують і по 150 тисяч гектарів. У поляків інша модель ведення лісового господарства.

     В Україні планують йти  шляхом надання більших можливостей лісгоспам і у фінансовому, і в технічному забезпеченні. Вони вже мають інфраструктуру, кадровий потенціал, але потрібно забезпечити їх сучасною технікою. Однак де взяти додаткові кошти? Адже ріст цін на продукцію має свою межу і сьогодні, фактично, досягає європейського рівня.  Нині вся деревина реалізується через аукціони і це дало певне збільшення цін на всі види продукції.

      Для того, щоб більше коштів залишалося в галузі, необхідно передусім вирішити два питання. Перше — знизити собівартість продукції, друге — змінити систему оподаткування, яка є гальмом і не стимулює розвиток. Зараз лісгоспам доводиться віддавати 80 відсотків дивідендів. Також є рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів і податок на землю. Це все разом взяте вимиває оборотні кошти і не дає можливості кардинально оновлювати основні засоби. До речі, платежі складні в адмініструванні і їх потрібно замінити на один справедливий у нарахуванні, залежний від цінової політики податок.

      Сучасне підприємство, щоб бути конкурентноспроможним, повинно проводити оптимізацію колективу. Але до цього підхід мусить бути досить виваженим. Потрібно провести переатестацію,  яка є необхідним кроком у рамках реформи.

       Усі зміни мають бути прийняті комплексно. Запропонована модель реформування запрацює тоді, коли Уряд схвалить необхідні рішення, спрямовані на поліпшення фінансового забезпечення державних лісогосподарських підприємств, зокрема щодо зміни оподаткування.

      Віриться, що після відповідних постанов Кабінету Міністрів України та наказів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів підприємства отримають суттєво інші економічні можливості, зможуть спрямувати кошти на переоснащення виробництва. Переконані – ключ до успіху саме в цьому!

Пресслужба Хмельницького ОУЛМГ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*