Коментар начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Петра Пешка щодо реформування лісового господарства

    Лісове господарство України стоїть на порозі змін, яких вимагають час і суспільство.  Однак будь-які зміни повинні бути абсолютно збалансованими та виваженими на всіх рівнях у лісовій галузі,  в науковому середовищі та в суспільстві, адже йдеться про майбутнє лісового господарства й екологічну безпеку нашої  держави. Очевидним є той факт, що  реформування  допоможе галузі вийти на новий рівень господарювання, поставити лісове господарство на промислову основу, підвищити рентабельність, забезпечити збільшення лісистості держави, посилити природоохоронний  і рекреаційний потенціал українських лісів.

     Хмельницьке обласне управління лісового та мисливського господарства вже працює в цьому напрямку: започатковано європейську  модель ведення лісового господарства.  Прийнявши понад три роки тому запропоновану лісогосподарським підприємствам, які входять до сфери управління,  стратегічну програму розвитку лісів краю,  активно запроваджуємо інтенсивні технології вирощування лісу, в основу яких покладено механізацію та автоматизацію багатьох  технологічних процесів.  Реформуватимемо підприємства й надалі. Це дасть можливість  ще більш ефективно вести роботи з лісорозведення, лісовідновлення, охорони лісів, переробки низькосортної деревини та розвитку побічного користування.

    Найголовніше сьогодні – добитися зміцнення матеріально-технічної бази лісогосподарських підприємств України та суттєво поліпшити їх фінансовий стан. Тому одним із перших кроків у реформуванні має бути внесення змін в оподаткування, природоохоронне законодавство та в інші нормативно-правові акти. Це дасть можливість закумулювати фінанси і провести модернізацію галузі. Ці інвестиції відкриють дорогу до придбання    сучасних  машин та механізмів по догляду за лісом,  удосконалити виробничі процеси та інше, оскільки сьогоднішня система оподаткування вимиває з лісогосподарських підприємств майже всі оборотні кошти.

    Щоб отримати ефективну модель ведення лісового господарства держави й уникнути можливих ризиків,  необхідно також виробити чіткий механізм оптимізації, який передовсім потрібен для збиткових й малорентабельних лісових господарств України. Реформування таких підприємств дає більші можливості у фінансовому і технічному забезпеченні та зекономить значні державні кошти.   Укрупнення лісогосподарських підприємствв – болісний процес, бо йдеться про скорочення людей. Отож в процесі оптимізації в пріоритеті має бути збереження робочих місць. Разом з тим, як наголошує Держлісагентство, необхідно серйозно підійти до формування, омолодження кадрового потенціалу підприємств, якраз  цьому і послужить переатестація, яка є необхідним кроком у рамках реформи.

   Усі зміни в лісовому господарстві повинні  грунтуватися на належно сформованій та схваленій державній лісовій політиці, яка, на жаль, досі не вироблена. Тому необхідно  прийняти на законодавчому рівні Закон України «Про національну лісову політику», де чітко мають бути прописані основні принципи та  стратегія розвитку лісового господарства України на десятки років вперед. У результаті виграють усі:    держава, суспільство та лісове господарство.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*