Михлянське учнівське лісництво «Паросток»

Шкільне учнівське лісництво «Паросток»  Михлянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Ізяславського району, що створене ще у вересні 2006 року, добре відоме на Хмельниччині.

Ізяславський лісгосп передав учням для догляду ділянку лісу площею 493  гектари, що розташовується поряд з їхнім селом, чотиригектарний декоративний розсадник. А для проведення дослідів  виділяють необхідний їм посадковий матеріал. Кожного юного лісівника  забезпечили форменим одягом. Особливу увагу приділили організації безпеки праці майбутніх господарів лісу та збереженню їхнього життя й здоров’я під час виконання  лісогосподарських робіт і участі в природоохоронних заходах.

Завдяки матеріальній підтримці держлісгоспу та подвижницькій співпраці з лісівниками педпрацівників школи, тут обладнано навчальний кабінет шкільного лісництва, де представлені колекції насіння лісових культур, порід дерев і кущів, вироби з природного матеріалу та ін. Створено пришкільну навчально-дослідну ділянку декоративних дерев і кущів, де юні лісоводи проводять спостереження й досліди.

Школа й держлісгосп укладали договір і планували спільні заходи з урахуванням завдань, які стоять перед навчальним закладом та лісовим господарством, адже шкільні учнівські лісництва живими вважаються до тих пір, допоки вся їхня діяльність відповідатиме навчально-виховним ідеям школи і загалом – основним напрямкам діяльності та виробничим завданням лісового господарства.

Керівники й фахівці підприємства – часті гості школи, де вони зустрічаються з учнями, проводять бесіди, діляться з ними професійними знаннями про ліс, а учні – допитливо дізнаються від них про нове й цікаве, допомагають лісівникам садити й доглядати ліс.

Плани роботи шкільного учнівського лісництва включають  розділи: виробнича, навчальна, дослідницька і пошукова діяльність, виховна, культурно-масова робота і відпочинок та передбачають цілорічний цикл завдань, складених спільно з керівництвом ДП «Ізяславське лісове господарство» і базового Михлянського лісництва, котрі стають частиною його загального річного плану роботи.

Відповідно до запланованих завдань, в першу чергу школярі допомагають підприємству у проведенні лісогосподарських робіт: посадка і посів лісу, охорона лісу від пожеж, збір насіння, вирощування саджанців і сіянців для озеленення населених пунктів, заготівлі дарів лісової природи та охороні червонокнижних рослин і тваринного світу. Частий гість у юних лісівників лісничий Михлянського лісництва Ігор Дмитрович Мартинов.

Саме така співпраця допомагає їм обирати майбутню спеціальність і працювати лісівником. А роботи на Ізяславщині вистачить всім, адже район багатий на лісові ресурси, а Михлянські ліси простягаються аж до Білорусі.

Під керівництвом вчителів та шефів-лісівників юні природолюби проклали на території села і його мальовничих околицях навчальну екологічну стежку «Перлина краю», яка включає п’ять ретельно досліджених і описаних зупинок: «Село Михля», «Озеро Святе», «Сфагнове лісове болото», «Пам’ятник загиблим військовополоненим» у 23 кварталі та «Вольєр» – у місці розведення держлісгоспом диких свиней. Описуючи об’єкти стежки з їх рослинним і тваринним світом, школярі доповнили їх змістовними фотографіями та зібрали про них різноманітні місцеві легенди, перекази, бувальщини і спогади очевидців та учасників подій, що сталися тут у минулому.

Педколектив школи постійно використовує цю екологічну стежку для потреб навчально-виховного процесу і забезпечує догляд її об’єктів силами вихованців учнівського лісництва та інших школярів.

Долучались юні лісівники «Паростка» й до двох науково-освітніх проектів природничо-краєзнавчого змісту «Річки Хмельниччини» та «Гриби Хмельниччини», які успішно здійснили хмельницькі натуралісти і любителі природи рідного краю в 2010-2013 рр. за сприяння й підтримки столичних науковців. За сприяння лісівників   озеленено територію  школи, де різновидові туї, ялівці, самшит та інші декоративні рослини і квіти.  Завдяки  сумлінній праці учнів пришкільний парк став улюбленим місцем відпочинку сільської молоді. Сюди завжди їдуть весільні кортежі й приходять фотографуватися наречені.

Слід зазначити, що вихованці Михлянського учнівського лісництва беруть активну участь у регіональних, обласних і всеукраїнських еколого-натуралістичних та природоохоронних заходах, учнівських конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України, регулярно представляють результати своїх наукових творчих пошуків та тематичні конкурсні роботи під час обласних дитячих науково-практичних конференцій і зборів юннатів на базі Хмельницького ОЕНЦУМ.

За результатами презентацій і захистів таких робіт організатори заходів нагородили грамотами та цінними подарунками ряд михлянських юних лісівників, педагогів та учнів, в т. ч. за роботи:

– «Дослідження ссавців регіону» ( 2009 р.) – учень 10 класу Лукащук Юрій Олександрович (керівник – Ящук Валентина Миколаївна);

– «Вирощування самшиту стебловими живцями» ( 2011 р.)  – учениця 9 класу Шкоднік Тетяна Олегівна (керівник – Ящук Валентина Миколаївна);

– «Гриби села Михля та його околиць» ( 2013 р.) –  учениця 8 класу Фунтокіна Наталія Віталіївна  (керівник – Лисюк Михайло Анатолійович);

– «Озеро Святе – флора та фауна» (2014 р.) – учениця 9 класу Власюк Марина Вікторівна (керівник – Лисюк Михайло Анатолійович).

У вересні 2015 року юні лісівники Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. Слободенюк Віталій, Колосінська Марина, Гончарук Ганна,  очолювані Лисюком Михайлом Анатолійовичем, у складі обласної команди гідно презентували свої здобутки й досягнення на ниві лісознавства та лісогосподарської праці на ІХ Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів під час загальної виставки-презентації у місті Хмельницькому. Вони були відзначені грамотами організаторів Зльоту.

Чимало нагород, цінних подарунків та подяк з Ізяслава, обласного центру і столиці отримували вихованці учнівського лісництва й інші учні школи за активну і результативну участь у щорічних акціях «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Посади дерево» та інших природоохоронних заходах.

Особливу увагу приділено профорієнтації юних лісівників на лісогосподарські професії, співпраці школи з держлісгоспом і ВНЗ лісотехнічного напрямку щодо укладанню угод для подальшого навчання випускників, які були вихованцями учнівського лісництва й виконували лісогосподарські роботи, проходили тут допрофесійну підготовку та добре засвоїли відповідні знання і навички. Завдяки цьому, чимало випускників школи щороку пов’язують свою трудову діяльність з лісовим господарством. Так, лише в останні 5 років завдяки направленням ДП «Ізяславське лісове господарство» здобули вищу освіту лісотехнічного профілю сім випускників школи, ще четверо – навчаються у ВНЗ лісового господарства.

Багато випускників Михлянської ЗОШ І-ІІІ ст. нині працюють робітниками в усіх підрозділах ДП «Ізяславське лісове господарство». Зокрема, головним лісничим цього лісогосподарського підприємства став Зайчук Віталій Петрович, майстрами лісу – Палічук Олександр Григорович та Клімчук Олександр Миколайович, а Калитюк Олександр Вікторович – інженером.

Керівники  Михлянського учнівського лісництва «Паросток» та їхні колеги наполегливо реалізовують задумане і мають впевненість, що успішна співпраця педагогів школи з фахівцями  ДП «Ізяславське лісове господарство» забезпечуватиме поглиблення знань михлянських школярів у галузі природничих наук, формуватиме у них  почуття любові до своєї малої батьківщини і сприятиме свідомому вибору ними професій, сформує трудові вміння та навички, розвиватиме естетичні відчуття й бачення прекрасного і в кінцевому результаті – справить позитивний вплив на становлення гармонійно розвиненої особистості майбутнього громадянина України.

Олена Зотова,

 методист Хмельницького ОЕНЦУМ

6 1 2 3 4 5

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*