На Хмельниччині відбулася розширена колегія Державного агентства лісових ресурсів України

Лісівники Хмельниччини успішно впроваджують європейські природоощадні технології вирощування та заготівлі лісу, переймають досвід передових країн світу, постійно шукають шляхи вдосконалення усіх процесів лісогосподарського виробництва. На підприємствах налагоджено ефективну реалізацію деревини через аукціони. Швидкими темпами розвивається побічне користування, постійно розширюється мережа зон відпочинку. Одним словом, лісівники краю наполегливо дбають про примноження зелених багатств держави, зміцнення її економічної могутності, забезпечення населення екологічно чистими дарами лісу.

Обговоренню важливих питань лісової галузі України і ознайомленню з досягненнями лісгоспів Хмельниччини за останні роки й присвячувалася виїзна колегія Державного агентства лісових ресурсів. Вона відбулася 4 травня на базі Славутського та Ізяславського лісових господарств під головуванням очільника лісової галузі держави Юрія Болоховця.

Голова Держлісагентства проінформував про роботу державних лісогосподарських підприємств галузі під час воєнного стану.

За попередніми підрахунками, шкода, завдана лісгоспам, становить 13,2 млрд грн.

 • Знищено нерухомого майна на суму 30,5 млн дол.
 • Пошкоджено нерухомого майна на суму 21,5 млн дол.
 • Знищено рухомого майна на суму 10,5 млн дол.
 • Пошкоджено рухомого майна на суму 3,5 млн дол.
 • Знищено офісного майна на суму 3,5 млн дол.
 • Пошкоджено пристроїв та механізмів на суму 4,5 млн дол.
 • Прямі збитки, завдані лісовій екосистемі, становлять 135,5 млн дол.
 • Непрямі (відкладені у часі) збитки, завдані лісовій екосистемі, становлять 53,6 млн дол.
 • Збитки, завдані екосистемним послугам, які надаються лісами, 185 млн. дол.
 • Збитки, пов’язані з поверненням лісових екосистем до безпечного ведення в них лісогосподарської діяльності (розмінування, очищення від військової техніки тощо), становлять 5,0 млн дол.

Про підсумки господарсько-фінансової діяльності підприємств галузі за 2021 рік і про плани роботи на 2022 рік доповів начальник Управління стратегії та економічного розвитку Ігор Лицур.

 • Заготовлено – 14,9 млн м3 деревини від усіх видів рубок
 • Чистий фінансовий результат (прибуток) – 1018 млн грн
 • Чистий дохід від реалізації продукції – 22799,5 млн грн
 • Випущено продукції переробки на суму – 4059 млн грн
 • Реалізація на 1 працюючого – 552,4 тис. грн
 • Середньомісячна зарплата працівників галузі – 17513 грн
 • Сплачено до бюджетів усіх рівнів та ЄСВ – 8906,2 млн грн.

Щодо результатів лісокультурного виробництва у 2021 році та завдання на 2022 рік із врахуванням особливостей роботи в умовах війни виступив начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Ігор Будзінський.

“Відтворення лісів у 2021 році проведено на площі 44,6 тис. га, що становить 117 % до завдання, в тому числі: висівання і садіння лісу – 31,0 тис. га (113 % до завдання), з яких 3,2 тис. га лісорозведення (114 % до завдання) та 13,6 тис. га природного поновлення, що становить 33 % від обсягу відтворення лісів. Протягом 2022 року, враховуючи дію воєнного стану у державі, передбачається відтворити ліси на площі 29,9 тис. га, в тому числі 3,2 тис. га шляхом лісорозведення”.

Про організацію охорони лісів від пожеж у період воєнного стану доповів начальник Відділу охорони і захисту лісів Микола Гонтарук. Бойові дії погіршили статистику лісових пожеж. На сьогодні маємо 191 випадок загорянь у лісі на загальній площі 1754 га. Це втричі більше, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2021 року. Середня площа однієї пожежі зросла в 16 разів.

Після пленарного засідання колегії відбулося ознайомлення з роботою колективів Славутського та Ізяславського лісгоспів. Спочатку гості побували в зразково обладнаному Славутським лісгоспом класі екологічної освіти, де школярі міста Славути, інших навчальних закладів регіону здобувають природничі знання, опановують ази лісівничої справи.

На власні очі учасники колегії побачили, як працює лісовий селекційно-насіннєвий комплекс з вирощування сіянців із закритою кореневою системою. Вони оцінили в роботі першу в Україні італійську автоматичну лінію точного висіву насіння, річною потужністю 4,2 мільйона сіянців хвойних та листяних порід. Оглянули павільйон дорощування сіянців, холодильники для зберігання посадкового матеріалу та насіння.

Екологічно чисті чаї, натуральний мед із власної пасіки, борщові набори – усе це лісівники майже з усіх куточків України мали можливість оцінити на виставці недеревної продукції лісу, розгорнутої в Славутському лісгоспі. Побічне користування – один із успішних напрямків діяльності лісівників Хмельниччини. До того ж – це додаткові надходження до бюджетів підприємств. Лісогосподарські державні підприємства області мають власні торгові марки і реалізують продукцію по всій державі. Першими в лісовій галузі України в 2018 році на Хмельниччині створили лісовий Інтернет-магазин. Тут можна придбати екологічно чисту продукцію від виробника. А з початком повномасштабної російсько-української війни підприємства створили нові види харчової продукції для наших захисників і відправляють її на фронт.

Після відвідин виставки учасники колегії відправилися в Ташківське лісництво, де на проміжному складі оглянули місце збору та переробки порубкових залишків на тріску паливну. Адже у лісогосподарських підприємствах Хмельниччини змінили схему заготівлі деревини. Оскільки з чинними вимогами порубкові рештки спалювати не можна, працівники переробляють їх безпосередньо у лісі, а за це отримують додаткові кошти. У 2021 рік виготовлено та реалізовано 8629 тонн паливної тріски, а за 3 місяці 2022 року – 3442 тонни.

В цьому ж лісництві поспостерігали, як працює новітнє обладнання – харвестер Ponsse на прохідній рубці.

В Ізяславському лісгоспі учасники колегії спершу детально ознайомилися з Михельським лісництвом. А саме: оглянули рубки головного користування, насадження модрини європейської; лісові культури, створені методом посіву, а також лісові культури, створені посадковим матеріалом із закритою та відкритою кореневими системами.

В цьому ж підрозділі підприємства на проміжному складі оглянули сформований лот лісоматеріалів круглих, який виставляється на аукціон з обов’язковим попереднім оглядом на проміжному складі.

Гості також побували на розсаднику лісгоспу, де побачили, як лісівники працюють на полі дорощування сіянців із закритою кореневою системою.

Аби залишити згадку про візит на Хмельниччину, лісівники разом із керівниками області, народними депутатами, начальниками облуправлінь лісового та мисливського господарства, екологами і з усіма присутніми посадили особливий ліс – «Ліс Перемоги». Як ростимуть нові деревця, так і з кожним днем наближатиметься той самий день, коли всі з гордістю зможуть сказати: «Я вільна людина у вільній країні»!

«Йди за своїми бажаннями і успіх завжди буде з тобою – такий девіз лісівників нашого краю, – зазначає начальник Хмельницького ОУЛМГ Петро Пешко й додає. – Ми чітко усвідомлюємо, що успіх – це щоденна кропітка праця кожного працівника галузі і чітке бачення майбутнього. Саме тому визначили пріоритетні напрямки розвитку наших лісогосподарських підприємств на найближчу, середню та довгострокову перспективи. Бо ліс і наша робота дають не лише соціальний і екологічний ефект, але й економічний. Робимо усе для того, аби наблизити нашу Перемогу».

Пресслужба Хмельницького ОУЛМГ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*