Сіянців вистачить для всіх

Чорноострівське лісництво – колиска для дубів ДП «Хмельницьке лісомисливське господарство». Бо саме тут з маленьких жолудів під наглядом лісівників народжуються стрункі й гарні красені.
– Наш розсадник є базовим на нашому підприємстві для вирощування сіянців дуба звичайного. Нині ми можемо вирощувати там й близько мільйона сіянців. Якщо ж порівняти з віком розвитку людини, то це «народження» – від жолудя, «дитячий садочок» – на нашій плантації і врешті – «школа» – посадка сіянців у навколишнє природне середовище, – розповідає лісничий Чорноострівського лісництва ДП «Хмельницьке лісомисливське господарство» Олександр Доценко. – Ну і «доросле життя» – вже догляд за дубками безпосередньо у лісових угіддях. Дуб звичайний – це наша основна лісотвірна порода, королі нашого лісу.

Звісно, народження кожного молодого дубка починається із жолудя. Тож наприкінці літа на початку осені в угіддях нашого державного підприємства розпочинається збір жолудів. Хоча клімат у останні роки стає щоліта та щоосені куди посушливішим та теплішим. Звісно, це відображується на стані та здоров’ї дерев. Бо й дуби можуть припиняти плодоносити. Тож мусимо обов’язково враховувати всі ці моменти. Але заготівля триває стабільно. І щороку наш розплідник отримує три тонни жолудів. У минулому році отримали 5,5 тонни. Тож є з чим працювати. На щастя, у нас не було проблем із посівним матеріалом.

«Дитячий садочок» – це вже зберігання жолудів у морозильних камер, підготовка їх до посіву. Задля цього у нашому розсаднику є спеціальне обладнання, що призначене для переробки жолудів, процес якого полягає в отриманні чистого життєздатного насіння.
– Коли вже сіянці у «дитячому садочку» були «виховані» успішно, настає час «школи». Це вже догляд за майбутніми лісовими красенями на наших плантаціях, – Олександр Доценко з гордістю показує чималі посадки маленьких сіянців. – Загалом, у нас на розсаднику є три поля під дубки. Пару років тому ми облаштували систему автоматичного поливу сіянців на плантаціях. Адже клімат сухішає. У планах зробити й резервуари-басейни. На цій плантації доглядаємо дубки, доки вони не досягнуть віку десь у 1–2 роки.
Найважливіший та водночас важкий час догляду за дубками – це літня пора, оскільки доводиться боротися з небажаною рослинністю. Тоді доводиться працювати дуже копітко. А крім дубків у нас є й плантація ялинок під продажі на Новорічні й Різдвяні свята. Її площа – понад 20 га.
Ну а «доросле життя» у наших дубків починається приблизно у віці двох і більше років, уже після посадки у лісових угіддях. У минулому році під час лісокультурної кампанії ми посадили понад 360 тисяч штук сіянців в угіддях нашого підприємства. Найбільше – в угіддях Михайлівського, Пархомівського та Прибузького лісництв. Уже в цьому році навесні, незважаючи на воєнний час та економічну скруту, посадили 246 тис. сіянців. З них – понад 120 тис. саме дуб звичайний.

Ми нарощуємо оберти кожного дня і вже можемо спокійно повністю забезпечити садивним матеріалом усі наші лісництва. Ну а за потреби – й інші державні лісогосподарські підприємства нашого краю та інших областей. Бо ви самі добре розумієте, скільки лісів уже знищено, спалено, розграбовано через війну та окупацію. І їх усіх обов’язково необхідно буде відновлювати, садити, плекати та дбати…

За матеріалами “Еко-інформ”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*