Таїна народження лісів

Магія «зеленого» багатства нашого краю не може не вражати. Насамперед, своєю природною унікальністю, величністю лісового храму, неповторним біологічним різноманіттям. І навіть не віриться, що спершу причиною тому була рука лісівника, яка, дбайливо посадивши у землю тендітний паросток, дала початок отому лісовому дару для нащадків — неповторних смарагдів дібров і борів.

Щороку завдяки нелегкій і копіткій праці творців цієї краси більшає площа зелених насаджень.

— Весна цього року видалась не тільки рання, а й неоднозначна. До всього додалась ще й пандемія коронавірусу. Однак життя не стоїть на місці, тим більше — лісове господарство. Трудитись цього року довелось в умовах загальнодержавного карантину. Тож висаджували лісові культури, дотримуючись усіх протиепідемічних правил та рекомендацій, — розповідає головний лісничий ДП «Шепетівський лісгосп» Олександр Заблоцький.— Також цього року усі роботи із висаджування лісу, у зв’язку з карантинними обмеженнями, відбувались без учнівської молоді, громадськості, які зазвичай беруть активну участь у лісівничих акціях. Попри те, весь обсяг робіт і планів виконано. Сприятливі погодні умови дозволили розпочати садіння лісу в ранні терміни. Частково використано саджанці із закритою кореневою. Загалом колектив ДП «Шепетівський лісгосп» на землях, наданих підприємству в постійне користування, провів лісовідновлення на площі 143 гектари. На землях, де раніше лісових насаджень не було, забезпечено лісорозведення на площі 15,7 гектара. Під це викорис­тали колишні сінокоси, пасовища, ріллю. Крім того закладено 10,3 гектара плантацій новорічних ялинок і сосон. Для забезпечення планової приживлюваності доповнено 44 гектари лісових культур попередніх років створення.

Проведено підготовку грунту під лісові культури і лісорозведення на площі 68 гектарів і сприяння природному поновленню шляхом мінералізації верхнього шару грунту на площі 21 гектар.

Лісівники мають за мету створити корінні стійкі деревостани. А цього можна досягти лише при застосуванні комплексу науково-обгрунтованих лісокультурних заходів. Так, важливим при створенні лісових культур є забезпечення відповідності між біологічними особливостями деревних порід і природно-кліматичними умовами. З цією метою для кожної лісокультурної ділянки обираються головна порода, схема змішування, оптимальна густота садіння.

Також обов’язковим є дотримання вимог сертифікації лісів «Forest Stewardship Council» (FSC). Тому, крім основних лісоутворюючих порід, як от сосна чи дуб звичайні, підприємство висаджує модрини, ялину європейську. А також практикується збагачення насаджень новинками — такими породами як дугласія, берека, горіх чорний та інші, які є екзотами для наших лісів, проте мають велику господарську цінність.

Варто зауважити, що підвищення якості лісовідновлювальних робіт шепетівські лісівники досягають й шляхом підвищення механізації основних процесів. Тут себе добре зарекомендувало застосування на практиці своєрідного «ноу-хау» — мульчера на базі трактора МТЗ-80. Шепетівський лісгосп став одним із перших області, хто запровадив цей агрегат для підвищення ефективності проведення догляду за лісовими культурами на ділянках молодих насаджень. Цей механізм дозволяє мінімізувати час робіт, підвищити продуктивність праці та якість виконання лісокультурних заходів.

Як зауважує головний лісничий ДП «Шепетівський лісгосп» Олександр Заблоцький, ліс починається з насінини. Тож у процесі створення лісів велика роль приділяється якості лісового насіння й вирощуванню посадкового матеріалу у розсадниках. Відтак, для забезпечення потреб лісгоспу у посадковому матеріалі цього року заготовлено 250 кілограмів насіння сосни звичайної, якого вистачить для потреб підприємства і для реалізації іншим господарствам. А плекається посадковий матеріал у розсадниках Климентовицького, Кам’янківського, Романівського, Полонського та Мальованського лісництв. Його надлишок підприємство реалізувало для інших лісових господарств, а це загалом 68 тисяч сіянців на суму 51,4 тисячі гривень. Також реалізовано декоративний посадковий матеріал на суму 14,7 тисячі гривень.

Володимир НИТКА.

mini_mulcher-4f-800x600 20170222-094243-ba OLYMPUS DIGITAL CAMERA mini_75442955_2503924906361694_5720859450013646848_o-kopiya-614x600

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*