Багато праці вкладаєш – віддачу маєш

Питання  ведення лісового господарства з кожним роком стає все актуальнішим, а на фоні різких змін клімату – стратегічним, як в нашому регіоні, так і в країні в цілому.  Ось чому   ДП «Ізяславський лісгосп» постійно піднімає питання про важливість лісу в екосистемі нашого краю.

Щоб займатися  вирощуванням лісу, потрібно не один рік навчатись у спеціалізованих навчальних закладах, пройти практичну підготовку й, найголовніше, – мати велике бажання працювати в лісі. Виконання низки лісогосподарських робіт, від заготівлі лісового насіння, вирощування посадкового матеріалу до догляду за створеними лісовими насадженнями, вимагає від спеціаліста великої відповідальності і наполегливості, адже його роботу будуть оцінювати наступні покоління. В лісогосподарському комплексі існує і чимало робітничих професій, а саме робітники з посадки й догляду за лісовими культурами, трактористи, лісоруби, водії, верстатники, слюсарі, стропальники та інші. Робота в лісі є однією з нелегких професій, тому адміністрація ДП «Ізяславський лісгосп» робить усе можливе для підвищення рівня оплати та  умов праці трудівників.

     Вирощування лісу потребує ряд лісогосподарських заходів, які в більшості випадків потребують великих затрат і не є рентабельними. Своєчасність і якість проведення таких заходів впливає на створення високопродуктивних і біологічно стійких насаджень. Так, затрати на створення одного гектара лісових культур шляхом посадки торік становили 4801,9 грн., догляд за 1 га лісових культур – 1819 грн. В цілому на проведення робіт з лісовідновлення, заготівлі насіння, вирощування садивного матеріалу в розсадниках, догляду за створеними лісовими культурами останніх п’яти років, Д П «Ізяславський лісгосп» торік витратив 4984,7 тис. грн.

     Формування складу майбутніх насаджень відбувається при проведенні рубок догляду в молодняках, а саме – освітлення та прочищення, вартість одного гектара  котрих в середньому за 2018 рік становить 2240 грн.

      Часткова самоокупність можлива лише при проведенні таких рубок формування та оздоровлення лісів, як прохідні рубки. Проводяться такі рубки у насадженнях віком понад 40 років, в результаті яких отримується тонка ділова деревина. Метою проведення таких рубок є збільшення приросту кращих дерев і підвищення товарності насаджень. За 2018 рік нашим підприємством проведено прохідні рубки на площі 99 га.

      У зв’язку із масовим всиханням сосни звичайної, підприємством здійснено торік вибіркові санітарні рубання на площі 969 га, в ході яких заготовляли в основному низькосортну сухостійну деревину,  що сьогодні  користується незначним попитом на ринку. При проведенні санітарних рубок вибирають сухостійні, заселені стовбурними шкідниками дерева, а також ті, що відмирають ( якщо крона усохла більше, ніж на половину). Крім цього, видаляються вітровальні, буреломні і сніголомні дерева, пошкоджені грибними і раковими хворобами, сірянкою, а також ті, що мають нахил 45 градусів.

 Ознаками для санітарної рубки дерев хвойних порід служить сильна ажурність крони з одночасним пожовтінням хвої, відсутність приросту – при вершинному типі відмирання і наявності бурого борошна та інших ознак заселення вторинними шкідниками – при окоренковому типі.

    ДП «Ізяславський лісгосп» за 2018 рік витратив на весь комплекс лісогосподарської діяльності 86057,5 тис. грн., що в себе включає і податки до бюджетів всіх рівнів, яких в минулому році сплачено 42011,0 тис.грн.

    Щорічне збільшення податків, а саме: рентної плати на спеціальне використання лісових ресурсів, податку на чистий прибуток, введення податку на користування землями лісогосподарського призначення, призводить до збільшення собівартості одного знеособленого кубічного метра деревини й відповідно вартості деревини, яку лісгосп реалізує на внутрішній ринок.

     Наше підприємство зіткнулось із проблемою реалізації низькосортної та дров’яної деревини хвойних порід, отриманої в результаті проведення санітарних рубок.  Деревопереробні підприємства України не потребують такої її кількості, тому виникає надлишок низькосортної та дров’яної деревини для технологічних потреб на внутрішньому ринку.

    З приходом весни 2019 року перед підприємством стоїть одне із найважливіших завдань – це проведення весняних лісокультурних робіт в оптимальні агротехнічні строки, з метою якісного лісовідновлення і створення нових насаджень, користуватись якими будуть наступні покоління.

Віталій ЗАЙЧУК,

головний лісничий ДП «Ізяславський лісгосп».

Паливна тріска – перспективний напрямок виробництва

Торік ДП “Новоушицьке лісове господарство” почало освоювати для себе новий напрямок – виробництво деревних паливних трісок. З цією метою було придбано триточковий навісний подрібнювач гілок “Волнова”. І як показали підсумки 2018 року, ця діяльність – перспективна.

Підприємство виробило та реалізувало покупцям понад 335 тонн деревних паливних трісок на загальну суму 575 тис. грн. з ПДВ. Тоді як увесь напрямок переробки деревини приніс майже 783,5 тис. грн. з ПДВ.  Для порівняння, інший напрямок непрофільної діяльності підприємства, сільськогосподарське непромислове виробництво, дало торік 513,7 тис. грн.

Тому й у 2019 році ДП “Новоушицьке лісове господарство” продовжує займатися виробництвом трісок паливних, намагається розширити мережу збуту та збільшити обсяги виробництва. За неповних два  місяці підприємство виробило 96 тонн деревних паливних трісок на   181,75 тис. грн.

Прес-служба ДП Новоушицьке лісове господарство

image3 image1 image2

Бережімо первоцвіти!

Первоцвіти називають першою усмішкою весни. Саме вони, ніжні та тендітні, першими відчувають ще не зовсім теплі, але вже приємні промінчики весняного сонця. Анемони, печіночниця, проліски, ряст, конвалія, вовчі ягоди – це неповний перелік первоцвітів, які можна зустріти на території Національного природного парку «Мале Полісся». А підсніжник білосніжний та цибуля ведмежа – види, які охороняються на території Парку та занесені до Червоної книги України.

Прикро, що останніми роками кількість первоцвітів  значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни,  опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бутони. Масовий збір первоцвітів невпинно знижує чисельність їх популяцій!

Попри постійну роз’яснювальну роботу серед населення та заборону збирання, деякі несвідомі громадяни  нахабно ігнорують закони, позбавляючи своїх дітей і онуків можливості бачити цю квітучу красу в майбутньому. Тож хочемо нагадати, що згідно з чинним законодавством передбачено покарання за знищення рослин. Так, відповідно до ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів тваринного або рослинного світу тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої. Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України або, які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3655 грн.) з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої.

Крім того, згідно з ст. 90 КУпАП знищення видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою накладення штрафу: на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-510 грн.) з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб: від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-850 грн.) з конфіскацією незаконно добутого.

Особи, які вчинили порушення природоохоронного законодавства на території природно-заповідного фонду, зобов’язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок такого правопорушення. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження червонокнижних видів рослинного світу,  а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування обчислюється згідно з постановою КМУ від 7 листопада 2012 року №1030.

Вкотре звертаємося до громадян з проханням відмовитися від збирання рослин, занесених до Червоної книги України. Не стимулюйте недобросовісних громадян, які протиправно реалізовують червонокнижні первоцвіти. Цим ви збережете природне надбання країни для майбутніх поколінь.

Прес-служба НПП «Мале Полісся».