Таїна народження лісів

Магія «зеленого» багатства нашого краю не може не вражати. Насамперед, своєю природною унікальністю, величністю лісового храму, неповторним біологічним різноманіттям. І навіть не віриться, що спершу причиною тому була рука лісівника, яка, дбайливо посадивши у землю тендітний паросток, дала початок отому лісовому дару для нащадків — неповторних смарагдів дібров і борів.

Щороку завдяки нелегкій і копіткій праці творців цієї краси більшає площа зелених насаджень.

— Весна цього року видалась не тільки рання, а й неоднозначна. До всього додалась ще й пандемія коронавірусу. Однак життя не стоїть на місці, тим більше — лісове господарство. Трудитись цього року довелось в умовах загальнодержавного карантину. Тож висаджували лісові культури, дотримуючись усіх протиепідемічних правил та рекомендацій, — розповідає головний лісничий ДП «Шепетівський лісгосп» Олександр Заблоцький.— Також цього року усі роботи із висаджування лісу, у зв’язку з карантинними обмеженнями, відбувались без учнівської молоді, громадськості, які зазвичай беруть активну участь у лісівничих акціях. Попри те, весь обсяг робіт і планів виконано. Сприятливі погодні умови дозволили розпочати садіння лісу в ранні терміни. Частково використано саджанці із закритою кореневою. Загалом колектив ДП «Шепетівський лісгосп» на землях, наданих підприємству в постійне користування, провів лісовідновлення на площі 143 гектари. На землях, де раніше лісових насаджень не було, забезпечено лісорозведення на площі 15,7 гектара. Під це викорис­тали колишні сінокоси, пасовища, ріллю. Крім того закладено 10,3 гектара плантацій новорічних ялинок і сосон. Для забезпечення планової приживлюваності доповнено 44 гектари лісових культур попередніх років створення.

Проведено підготовку грунту під лісові культури і лісорозведення на площі 68 гектарів і сприяння природному поновленню шляхом мінералізації верхнього шару грунту на площі 21 гектар.

Лісівники мають за мету створити корінні стійкі деревостани. А цього можна досягти лише при застосуванні комплексу науково-обгрунтованих лісокультурних заходів. Так, важливим при створенні лісових культур є забезпечення відповідності між біологічними особливостями деревних порід і природно-кліматичними умовами. З цією метою для кожної лісокультурної ділянки обираються головна порода, схема змішування, оптимальна густота садіння.

Також обов’язковим є дотримання вимог сертифікації лісів «Forest Stewardship Council» (FSC). Тому, крім основних лісоутворюючих порід, як от сосна чи дуб звичайні, підприємство висаджує модрини, ялину європейську. А також практикується збагачення насаджень новинками — такими породами як дугласія, берека, горіх чорний та інші, які є екзотами для наших лісів, проте мають велику господарську цінність.

Варто зауважити, що підвищення якості лісовідновлювальних робіт шепетівські лісівники досягають й шляхом підвищення механізації основних процесів. Тут себе добре зарекомендувало застосування на практиці своєрідного «ноу-хау» — мульчера на базі трактора МТЗ-80. Шепетівський лісгосп став одним із перших області, хто запровадив цей агрегат для підвищення ефективності проведення догляду за лісовими культурами на ділянках молодих насаджень. Цей механізм дозволяє мінімізувати час робіт, підвищити продуктивність праці та якість виконання лісокультурних заходів.

Як зауважує головний лісничий ДП «Шепетівський лісгосп» Олександр Заблоцький, ліс починається з насінини. Тож у процесі створення лісів велика роль приділяється якості лісового насіння й вирощуванню посадкового матеріалу у розсадниках. Відтак, для забезпечення потреб лісгоспу у посадковому матеріалі цього року заготовлено 250 кілограмів насіння сосни звичайної, якого вистачить для потреб підприємства і для реалізації іншим господарствам. А плекається посадковий матеріал у розсадниках Климентовицького, Кам’янківського, Романівського, Полонського та Мальованського лісництв. Його надлишок підприємство реалізувало для інших лісових господарств, а це загалом 68 тисяч сіянців на суму 51,4 тисячі гривень. Також реалізовано декоративний посадковий матеріал на суму 14,7 тисячі гривень.

Володимир НИТКА.

mini_mulcher-4f-800x600 20170222-094243-ba OLYMPUS DIGITAL CAMERA mini_75442955_2503924906361694_5720859450013646848_o-kopiya-614x600

Розроблено законопроект для комплексного вирішення проблеми незаконних рубок, – Голова Держлісагентства Андрій Заблоцький

Нам вдалося зменшити на 46% незаконні рубки, у порівнянні з піврічним періодом минулого року. Щоденні рейдові патрулювання лісів, нові стандарти деревини, підключення до електронного обліку деревини всіх лісокористувачів, електронні аукціони, нові незаангажовані кадри вже дають свої результати. Про це повідомив Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький.

Однак, він підкреслив, що лише рейди не вирішать всіх проблем. Потрібно змінювати підходи і в середині системи. «Для цього ми розробили законопроект, щоб комплексного вирішити проблеми незаконних рубок та обігу деревини. Саме на цьому наголошено і в Указі Президента», – зазначив Андрій Заблоцький.

За його словами, одна з важливих змін, яку закладає законопроект – лісгоспи не будуть поєднувати повноваження і видавати самі собі дозволи на заготівлю деревини (лісорубні квитки).

Голова відомства розповів, що наразі територіальні органи Держлісагентства видають лісорубні квитки лише на рубки головного користування. Простіше – на планову заготівлю стиглого лісу. А, наприклад, на санітарні рубки лісокористувачі, незалежно від підпорядкування, самі собі видають дозволи. Це нонсенс. Та ще й суперечить чинному законодавству.

«Моя позиція – постійні лісокористувачі та власники лісів не повинні самі видавати дозволи, і самі рубати. Пропонуємо встановити єдиний підхід щодо видачі лісорубних квитків для всіх видів рубок і для всіх лісокористувачів чи власників лісів виключно дозвільним органом. Це чітка вимога законодавства», – підкреслив Андрій Заблоцький.

Законопроект вже опрацьований експертами і переданий до екологічного комітету Верховної Ради України.

Які ще зміни запропоновані у законопроекті, можна прочитати ТУТ

Прес-служба Держлісанентства

28 червня День Конституції України

 

1435319962_0xl

 

28 червня громадяни України відзначають 24-у річницю прийняття основного правового документа держави – День Конституції. Цього дня ми вшановуємо непорушні принципи громадянського суспільства – право, закон, демократію, незалежність.

Основний Закон України – це важливий фактор консолідації нашого суспільства, збереження в ньому громадянської злагоди, миру і стабільності. Усі ми прагнемо жити у квітучій країні, де кожен має можливість гідно працювати та відпочивати, але ніхто, крім нас самих, не зробить Україну суверенною, міцною, вільною й соціальною державою.

Бажаєм вам, дорогі колеги-лісівники, міцного здоров’я, родинного тепла і добробуту. Нехай наша праця сприяє процвітанню нашої держави!

З повагою,

колектив Хмельницького ОУЛМГ.

 

Андрій Заблоцький: За останні 5 років заготівля деревини в Карпатах зменшилася на 20%

Протягом останніх років об’єми заготівлі деревини в Україні зменшилися, наголошує Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький.

Про це він сказав в ефірі програми Турборанок на Громадському радіо.

«За останні 5 років заготівля у Карпатах зменшилася на 20%. Є закон, який заборонив суцільні рубки ялицево-букових лісів, і тих, які знаходяться вище тисячі ста метрів над рівнем моря. Були проведені поправки до цього закону у 2019 році, і після нього не відбулося жодної рубки головного користування в ялицево-букових лісах», — розповів Андрій Заблоцький.

«Що стосується всієї України, за перші п’ять місяців незаконні рубки зменшилася на 46% завдяки діям Держлісагентства. Ми активізували роботу наших рейдових бригад, провели близько 20 тисяч рейдів, склали 2,5 тисячі адмінпротоколів, по кримінальним справам передали до правоохоронних органів, але рівень викриття цих справ надзвичайно низький. Проте, боротьба з незаконними рубками триває», – наголосив Голова Держлісагентства.

За його словами, в Держлісагентстві вже розробили законопроект, який би врегулював питання сертифікації лісопродукції з метою викорінення попиту на незаконно заготовлену деревину.

«Ми його вже підготували, зараз він на опрацювання в профільному комітеті Верховної Ради», – прокоментував він.

Прес-служба Держлісагентства

Лісопатологічний моніторинг

Погодні умови сприяють розвитку не тільки трав’яної рослинності, а й розповсюдження хвороб лісу та шкідників.
В таку гарячу пору року спеціалісти державної лісової охорони ДП “Старокостянтинівський лісгосп”, а саме помічник лісничого Красилівського лісництва Магмет І.Є., і старший майстер цьогож лісництва Лящук В.В. та працівники Грицівського лісництва помічник лісничого Назарішин Б.В. та старший майстер Сосун М.В. спільно з фахівцями ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області виконали роботи по спостереженню за станом  лісових насаджень листяних та хвойних культур на предмет виявлення  шкідників лісу за допомогою феромонних пасток. Аналіз виборок із феромонних пасток буде проведено у ДУ «Хмельницька обласна фітосанітарна лабораторія»
В такий спосіб лісівники прагнуть своєчастно виявити можливі осередки шкідників для проведення обліку чисельності шкідників, профілактики розповсюдження, вчасної локалізації і ліквідації за необхідністю.
Прес-служба ДП “Старокостянтинівський лісгосп ”

csm_IMG_20200623_160013_97bb053dc2 csm_IMG_20200623_164724_302a5ac9ac csm_20200623_111014_e512b33acd csm_IMG_20200623_094150_41321342a2 csm_IMG_20200623_115630_438cec6b27 csm_IMG_20200623_120647_46df345da4 csm_IMG_20200623_155004_9e051a2102

Дослідження “Earthsight” мало на меті дестабілізувати ситуацію в лісовій галузі України, – Голова Держлісагентства

Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький підписав наказ про проведення протягом двох тижнів ретельної перевірки Великобичківського лісгоспу стосовно всіх фактів, оприлюднених  вчора у дослідженні громадської організації «Earthsight».

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський доручив ретельно вивчити цю ситуацію та унеможливити в подальшому дії, які порушують екологічне законодавство. Він триматиме питання на особистому контролі. У разі виявлення підтверджених фактів прийматимуться управлінські рішення.

Водночас, Голова Держлісагентства зауважив, що це дослідження в більшості дублює дослідження дворічної давнини.

«Зокрема, у новому звіті Earthsight повторює своє попереднє твердження щодо незаконності призначень санітарних рубок в Україні. Попередній висновок Earthsight був зроблений на основі аналізу 18 ділянок. Після оприлюднення цієї інформації Держлісагентство зробило детальний аналіз цієї інформації. Виявилось, що з цих 18 ділянок Earthsight аналізувала лише 4 ділянки, відведені під санітарну рубку, всі інші були проаналізовані через рік і більше після рубки, або аналізувались ділянки, на яких рубка взагалі ніколи не була проведена. Результати обстеження цих нібито 18 ділянок було екстрапольовано на національний рівень та таким чином визначено загальний показник», – зазначив Андрій Заблоцький.

Загалом дослідження вказує на нібито недосконалість системи сертифікації Лісової опікунської ради (Forest Stewardship Council), її неспроможність зафіксувати діяльність з незаконної вирубки деревини та нібито використання IKEA такої деревини для виробництва меблів.

Варто зазначити, що FSC пропонує одну з найпотужніших та найавторитетніших систем лісової сертифікації у світі. Ця організація підтвердила законність експортованої деревини.

Окрім цього, за словами Голови Держлісагентства, для об’єктивності таких досліджень мають бути дотримані наступні вимоги:

-  Залучення фахівців спеціалізованих лісозахисних підприємств.

Наразі невідомо, хто і як проводив обстеження ділянок. Фахівці державних спеціалізованих лісозахисних підприємств не залучалися.

- Надана інформація про склад міжнародних та вітчизняних експертів.

Відомості про склад міжнародної команди експертів, які приїздили би для збору відповідної інформації, відсутні.

-  Інформація про фінансування і замовника такого дослідження.

Жодного пункту не було дотримано.

«Не випадково й те, що інформація публікується в момент виходу компанії ІKEA на ринок України. До речі, український виробник меблів для IKEA вже заявив, що екостільці «Тер’є», про які йдеться в дослідженні, вони навіть не виробляють https://bit.ly/3fZ53vQ. Переконаний, що дослідження мало на меті підірвати довіру до однієї з найавторитетніших систем лісової сертифікації в світі та дестабілізувати ситуацію в лісовій галузі України», – підкреслив Андрій Заблоцький.

Також він звернув увагу на те, що за 5 місяців цього року незаконні рубки в Україні зменшилися на 46%.

 

Comment of State Forest Resources Agency of Ukraine

on 2020 Earthsight report

Head of the State Forest Resources Agency of Ukraine Andrii Zablotskyi ordered to conduct in the following two weeks a thorough investigation of all the facts published yesterday in the Earthsight report. Minister of Environmental Protection and Natural Resources of Ukraine Roman Abramovskyi instructed to carefully investigate the situation and prevent further actions that would violate environmental legislation. He will keep the matter under personal control. In case the information provided in the report is confirmed, management decisions will be made.

At the same time, it should be noted that this report mostly duplicates the results of the investigation conducted two years ago. This fact raises questions.

In particular, in the new report, Earthsight reiterates its previous statement about the illegality of sanitary felling in Ukraine. According to the data provided by Earthsight, its preliminary conclusion was based on an analysis of 18 forest sites. After the publication of this information, the State Forest Resources Agency of Ukraine carried out a detailed analysis thereof. It turned out that of these 18 forest sites Earthsight analyzed only 4 sites prepared for sanitary felling. There was either no sanitary felling conducted in the rest of the sites, or it was carried out a year or more before the analysis made by Earthsight. Moreover, the results of the investigation of these allegedly 18 sites were extrapolated to the national level and thus the overall figure was determined.

In general, the report points to the alleged imperfection of the certification system of the Forest Stewardship Council, its inability to record illegal logging activities and the alleged use of such wood by IKEA for furniture production.

It is worth noting that FSC offers one of the most powerful, reliable, and reputable forest certification systems in the world. The FSC is one of two organizations worldwide (along with PFEC) entitled to confirm sustainability of forest management, which the organization did in this case.

In addition, the report also points to an alleged failure of a swiss-based firm SGS in conducting its audits in Ukraine. The SGS is a EU Notified Body* and the world’s leading inspection, verification, testing, and certification company with more than 94,000 employees, a network of more than 2,600 offices and laboratories around the world. Thus, there is no single reason to question the reliability of results of any of SGS’s audits.

In addition, to provide for the objectivity of such studies, the following requirements must be met:

-      Involvement of pathologists from specialized forest protection companies.

To date, there is no information regarding who conducted the survey. Specialists of state specialized forest protection enterprises were definitely not involved.

-      Provision of information on the composition of the group of international and national experts.

There is no information on the composition of the international team of experts, who collected the relevant information.

-      Information on the funding sources and customers of such an investigation.

None of these requirements were met.

The fact that the information is published, when IKEA is entering the Ukrainian market, also raises concern. Moreover, it is interesting that the Ukrainian company producing furniture for IKEA has already commented that they do not even produce the Terje chairs, as described in the report.

Thus, the report seems to be directed at undermining the credibility of one of the most authoritative forest certification systems in the world and destabilizing the situation in the forest sector of Ukraine.

A notified body is an organisation designated by an EU country to assess the conformity of certain products before being placed on the market.

Прес-служба Держлісагентства

У ДП «Летичівське лісове господарство» представлено нового керівника

Начальник обласного управління лісового та мисливського господарства П.С. Пешко із заступниками, головою обкому профспілки приїхали у ДП «Летичівське лісове господарство» виконати приємну місію. До них приєдналися і районне керівництво.

Більше, як три місяці тривав випробувальний термін на посаді т.в.о.директора підприємства І.В.Сивуна. Гідно пройшов його Ігор Васильович. Побажань, гарних напутніх слів було багато і з усього було видно – сказані були від душі. «Кожен із нас відіграє свою роль, – говорив Петро Степанович. – У нас – лісівників – хороші показники, достойні зарплати. І кожен у спільні досягнення вносить свій внесок. Бажаю, щоб команда – колектив Летичівського лісгоспу мали одну ціль, щоб кожен відчував себе членом цієї команди, отримував гідну зарплату. Звертався до Ігоря Васильовича і щиро тиснув йому руку: «Бажаю, щоб твердо крокували по дорозі. Летичівський лісгосп з потенціалом і я на вас розраховую».

З напутніми словами до новопризначеного звернулись голова Летичівської райдержадміністрації Р.Ю.Кабанова, А.О.Хавхун – голова райради, В.М.Лісовий – голова обкому профспілки, перший заступник начальника управління П.С.Золотий, заступник начальника управління Ю.Л.Безноско.

Ігор Васильович від душі подякував за вітання й побажання. Говорив, що були часи, коли підприємство входило в трійку лідерів. Хотів би, щоб воно було так і надалі. Цього не може бути вже завтра, але обіцяв, що докладе всіх зусиль в досягненні кращих результатів.

П.С.Пешко, звертаючись до присутніх, сказав, що приїхали до лісгоспу ще з однією приємною місією – нагородженням лісівників, які допомагали ліквідувати пожежі на Житомирщині і хотів би особисто потиснути руки цим мужнім хлопцям. У вступному для цього слові Петро Степанович нагадав, що він сам із Львівщини і відчув під час цієї біди разючу відмінність в ментальності населення. Ніхто із львів’ян напередодні Великодніх свят не погодився б поїхати гасити пожежу. «Ви – хмельничани, на правду, особливі, молодці. Ви до останку віддані своїй справі. Прошу Господа, щоб послав вам гарне життя».

Петро Степанович кожному особисто зачитував текст нагороди і щиро тиснув руку. «За відвагу, мужність та завзятість, виявлені під час ліквідації великих лісових пожеж на Житомирщині» Почесною грамотою Хмельницького лісового управління було нагороджено Герасимчука О.В. – старшого майстра лісу Вовковинецького лісництва. Гуцалюку Д.Д. – мисливствознавцю господарства, Рудковському А.С. – ліснику Козачанського лісництва, Тришнівському О.В. – водію підприємства оголошено подяки начальника Хмельницького обласного управління.

Приєднувався до вітань лісівників в ролі пожежників Павло Степанович Золотий : «Наша бригада під час гасіння оголошена однією з кращих. Й справді, ніхто з хлопців не скиглив, не стогнав. Хоч ніхто не знав скільки нам там доведеться пробути, але ніхто не нарікав, що в такі дні доводиться бути далеко від дому. Ви виховали таких славних хлопців. Дякую за підтримку».

Доповнював Петро Степанович: «Телефонували з Житомирщини. Дійсно – ми кращі. І для нас це, як індикатор. Це перше ваше випробування. Вони готові підставити вам плече». Це вже звертаючись до І.В.Сивуна.

Погоджувався з ним Ігор Васильович і говорив, що це не просто колектив, а потужний механізм, який працює злагоджено. «Проте кожен у ньому індивідуальний і я у своїй роботі керуватимусь принципом – індивідуального підходу до кожного. Зважуватиму всі за і проти при прийнятті рішень.

Буду звертатися до вас за підтримкою. Готовий працювати, домагатимусь, як гарних здобутків, так і того, щоб кожен працівник почувався захищеним».

Підсумовував, як годиться, начальник управління. Підмітив навіть те, що призначення відбувається на зростаючому молодому місяцеві. «Дуже важливо, щоб підприємство зростало, – підкреслював Петро Степанович. – Щоб ми не робили – мета наша проста – служити людям».

Прес-служба ДП “Летичівський ЛГ”

IMG-9c36319c7baeadac908d91962372ff28-V

Новий рідкісний вид на теренах НПП “Мале Полісся”

Під час чергового обстеження лісових масивів Національного природного парку «Мале Полісся», природоохоронці зафіксували місцезростання рідкісного виду рослин з Червоної книги України. Мова йде про півники сибірські (Iris sibirica L.)

Довідково:

Півники сибірські – багаторічні рослини, 40-100 см заввишки, з коротким кореневищем, утворюють куртини генеративних рослин. Кожна така куртина складається з 50-300 пагонів, 10% з яких квітконосні. Середня щільність популяцій – 1-20 куртин на 10 м2. Листки вузьколінійні, мечоподібні, 2-6 мм завширшки, 50-60 см завдовжки. Квітки синьо-фіолетові, зрідка білі. Плід – довгаста тригранна коробочка. Цвіте в травні-липні, плодоносить в липні-серпні. Розмножуються насінням та вегетативно (розростанням куртин). Зростають на перезволожених ґрунтах, у мезотрофних умовах.

З метою забезпечення режиму збереження популяції виду заборонено(!) несанкціоноване збирання рослин та порушення умов місцезростань, надмірний випас, меліорація лук.

Прес-служба НПП “Мале Полісся”

20-06-19-DSC_0390 20-06-19-DSC_0374 20-06-11-DSC_0215 20-06-19-DSC_0384 20-06-11-DSC_0219 20-06-19-DSC_0358

Андрій Заблоцький: Ліс – не дамба для запобігання паводкам та утримання води

За словами Голови Державного агентства лісових ресурсів Андрія Заблоцького повені в Карпатах спричинені природними факторами. Так, за останні три дні в Карпатах випала місячна норма опадів, в Івано-франківській області найбільше.

«Ліс може втримати певну кількість опадів, але не з такими обсягами, які ми спостерігаємо зараз в Карпатах. Давайте в цифрах — в середньому кількість опадів в Івано-Франківській області склала біля 2,8 млрд м3, а ліс максимально міг поглинути біля 200-250 млн м3. Це лише 10% від всіх опадів. Отож, ліс не може приборкати стихію гірських рік. Ліс – не дамба для запобігання паводкам та утримання такої кількості та сили води. Тому заяви, що причиною повеней є рубки – це маніпуляція та популізм», – прокоментував Голова Держлісагентства.

«В останні роки рубок відбувається значно менше. Але ця інформація не вигідна тим, хто систематично розповсюджує фейки про діяльність Держлісагентства. Наприклад, якщо порівняти з минулим роком, то обсяг заготівлі деревини зменшився на 17%. Це пов’язано з поступовим переходом від суцільних до поступових видів рубки. Так, за 5 місяців поточного року в Чернівецькій області кількість рубок скорочена на 41 тис. кубометрів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. На Закарпатті на 51 тис. кубометрів, а в Івано-Франківській області на 75,7 тис. кубічних метрів», – наголосив Андрій Заблоцький.

Загалом, за останні 5 років, обсяг заготівлі деревини в Карпатському регіоні зменшився на 20% (з 4,2 млн кбм у 2015 р. до 3,3 млн кбм у 2019 р.).

За словами Голови Держлісагентства  сьогодні не тільки Україна, а й вся Європа потерпає від масштабних повеней, які спричинили дощі. Сербія, Боснія та Герцеговина, Чехія постраждали через стихію.  Це при тому, що в Європі існує набагато менше обмежень заготівлю деревини. У цифрах — в  Україні на 44.8% лісів існують обмеження на заготівлю деревини, тоді як у Чехії – 4.9%, Польщі – 8.5%, Латвії – 9.7% Угорщині -13.6%, Австрії – 15.7%. Але ж в цих країнах ніхто не заявляє, що рубки є причиною повеней.

«Стосовно проблеми незаконних рубок. Так, вона є, але подолати те, що вибудовували рокам неможливо за 5 місяців.  Проте, є позитивна динаміка.  Якщо у 2016 році обсяг незаконних рубок в Карпатському регіоні складав 12 тис. кбм, то у 2019 році – 3,6 тис. кбм. Але подальший прогрес у цьому питанні напряму залежить від прийняття відповідного закону, який би врегулював питання сертифікації лісопродукції з метою викорінення попиту на незаконно заготовлену деревину. Ми його вже підготували, зараз він на опрацювання в профільному комітеті Верховної Ради», - сказав очільник Держлісагентства.

Детальніше:

Останніми роками обсяг лісовикористання не перевищував розрахункової лісосіки і становить 60— 75% від щорічного середнього приросту.  Всі рубки лісу проводяться в обсягах обгрунтованих нормативів.

 

ВИСНОВОК НАУКОВЦІВ

Ми одразу ж звернулись до академічних інститутів, щоб вони дали незалежну оцінку причин паводків та ролі лісового господарства в цих причинах. Це Інститут екології Карпат, Інститут гірського лісівництва та Львівський національний лісотехнічний університет.

Як пояснили науковці, причинами паводків є:

— Природні глобальні причини — циклічність коливання пониженої та підвищеної водності.

— Природні регіональні причини — густота річкової сітки. Тільки в Івано-Франківській області протікає майже ВІСІМ З ПОЛОВИНОЮ ТИСЯЧ РІЧОК.  В цій області з 1955 року зареєстровано близько 70 паводків. Всього в Карпатах протікає до 28  тис. малих річок, із них 18 тис.  на північному схилі, 10 тис на південному схилі. Карпатські річки належать до річок з паводковим режимом.

Ще один з основних факторів, на думку експертів та науковців, це знищення заплави річок. Спочатку меліорація та днопоглиблення, потім забудова та розорювання. Якщо місце, куди вода виходила під час паводків протягом тисяч років, знищили — то куди ж їй діватись?

В зв’язку з чим роль лісового господарства — не вирішальний чинником, якийі впливає на рівень паводку.

Основні причини паводків — надмірно висока кількість опадів. Як показують дані гідрометеонагляду та метеостаціонарів в горах кількість опадів в Івано-Франківській області в період паводків перевищує 300 мм.

Лісові насадження при нульовій вологості ґрунту можуть поглинути до 135-140 мм опадів, або як говорять в горах «одна смерека – 1 тонна води».

Враховуючи те, що попередніми дощами вологість ґрунту піднімається до 80-90%, ліс потенційно не може поглинути всю кількість опадів.

В той же час є ряд факторів, які можуть підняти водопоглинаючу роль лісів. Серед них об’єм лісокористування, породний склад лісів. Водорегулююча роль хвойних лісів, особливо смерекових, в два рази менша, ніж букових.

У той же час є низка факторів, які можуть підняти водопоглинаючу роль лісів. Серед них об’єм лісокористування, породний склад лісів.

Проведений аналіз обсягів рубок, показує, що дійсно до 1960 року об’єми рубок в Карпатах в два, а то й в три рази перевищували розрахункову лісосіку, різко зросла площа полонин. Починаючи з 70-х років обширні вирубки залісили. З 1990 року перевищення розрахункової лісосіки не було, а площа створення лісів в середньому на 10% перевищує площу зрубів, і наші підприємства мають достатньо садивного матеріалу, щоб їх заліснити. Збільшення площі лісів є основним пріоритетом Держлісагентства.

Прес-служба Держлісагентства

Разом долали умовну пожежу

Нещодавно відбулася спільна нарада пожежників і працівників ДП «Летичівський лісгосп», на якій обговорили план наступних практичних навчань з гасіння лісової пожежі. І ось їх провели     на базі Бохнянського лісництва.

Участь у заході брали лісничі підприємства, їх помічники, майстри лісу, інженерно-технічні працівники та пожежники Державної служби надзвичайних ситуацій.   Все проходило організовано й швидко. Розпалені величезні багаття… Вогонь швидко піднімався вгору (того дня стояла спека). Але ще швидше спрацювали лісівники. З ранцевими обприскувачами за плечима вони приступили до гасіння, завчасно повідомивши про пожежу Летичівський підрозділ Державної службинадзвичайних ситуацій…

Підіспів до гасіння й МТЗ. Тракторист господарства продемонстрував, як, на якій відстані потрібно прокласти мінералізовану смугу, як не допустити поширення пожежі вглиб лісу.    Злагодженість у діях, організованість довели й пожежники, що прибули на пожежному автомобілі.     Можливості пожежного автомобіля, 20-тонного МАЗа побачили спочатку під час так званої пожежі.Згодом при підбитті підсумків, лісівники мали змогу ознайомитися й з його оснащенням.

Підсумовували, вказували на недоліки разом. Навчання були корисними для обох сторін.

Прес-служба Летичівського лісгоспу.

 1