Законопроект щодо вдосконалення законодавства у сфері лісових відносин: основні нововведення

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України  щодо удосконалення законодавства у сфері лісових відносин» розроблений відповідно до Указу Президента України від 09.07.2019 «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів» та спрямований  на  комплексне вирішення проблем щодо боротьби з незаконними рубками та незаконними обігом деревини.

Які нововведення пропонуються?

1. На сьогодні постійні лісокористувачі та власники лісів у господарській діяльності поєднують повноваження щодо видачі спеціальних дозволів на заготівлю деревини (лісорубних квитків) на всі види рубок, крім рубок головного користування, а також повноваження щодо заготівлі деревини на їх підставі.

Це не відповідає вимогам Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», відповідно до якого документи дозвільного характеру видаються виключно дозвільним органом (суб’єктом владних повноважень).

Про недоліки вітчизняного законодавства щодо поєднання у діяльності суб’єктів господарювання повноважень з видачі спеціальних дозволів та виключного права на заготівлю деревини також неодноразово зазначалося міжнародними експертами ЄС та наголошувалося на необхідності уникнення відповідних корупційних ризиків у сфері лісових відносин.

Держлісагентство пропонує встановити єдиний підхід щодо видачі лісорубних квитків виключно Держлісагентством України (для власників лісів та постійних лісокористувачів для всіх видів рубок).

2. Актуальним також є питання щодо вдосконалення Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів»

Пропонується змінити підходи:

- у частині  запровадження обов’язковості ведення електронного обліку деревини постійними лісокористувачами та власниками лісів

- визначення способу збору, систематизації та узагальнення інформації для здійснення моніторингу внутрішнього споживання лісоматеріалів необроблених, шляхом використання даних про походження, заготівлю та реалізацію деревини з єдиної державної системи електронного обліку деревини

- розширити перелік окремих виробів з деревини, на які видається сертифікат про походження лісоматеріалів та окремих виробів з деревини. Такі зміни законодавства сформують основу для прозорої діяльності суб’єктів господарювання на внутрішньому ринку. 100% простежуваність деревини та неможливість виготовлення виробів з нелегально заготовленої деревини.

3. Існує реальна необхідність посилення відповідальності та внесення змін до законодавчих актів, що встановлюють відповідальність за порушення законодавства в сфері охорони і захисту лісів.

Пропонуємо запровадити адміністративну відповідальність для службових осіб за невнесення та несвоєчасне внесення інформації до електронного обліку деревини.

Також пропонуємо запровадити адміністративну та кримінальну відповідальність за закупівлю та використання незаконно заготовленої деревини.

Кримінальна відповідальність:

- настає при істотній шкоді на суму від 21020 гривень – карається штрафом від 17-34 тисяч гривень або позбавлення волі до 5 років

- настає при тяжких наслідках на суму від 63060 гривень – карається позбавленням волі від 5 до 7 років.

Прес-служба Держлісагентства

Відпочивальники, ліс – не смітник!

Чимало угідь Новоушицького лісгоспу розкинулося уздовж Калюса та Дністра, береги яких є місцем відпочинку тисяч людей. На жаль, далеко не всі дбайливо ставляться до природи. Прилеглі ліси й береги постійно засмічують. Щовесни лісівники вивозять звідси тонни побутового сміття. Кілька акцій провели навесні разом із небайдужими природолюбами.

А нещодавно працівники Струзького лісництва прибрали територію лісового насадження в урочищі «Стінка» на схилах Дністра.

Чинним законодавством передбачено відповідальність за засмічення лісів. Так, на громадян накладається штраф від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів.  На жаль, штрафів сплачується мало, бо встановити особу, яка викинула сміття, важко.

Ми розуміємо, що покладений обов’язок на лісову охорону передбачає утримання лісу в належному стані, однак це не дає права громадянам смітити у ньому.

Працівники ДП «Новоушицьке лісове господарство» наполегливо нагадують:ліс – це не смітник! Ставтеся з повагою до природи та праці інших людей!

Прес-служба Новоушицького лісгоспу.

зображення_viber_2020-06-16_10-42-08 зображення_viber_2020-06-16_10-42-11 зображення_viber_2020-06-16_10-42-13 зображення_viber_2020-06-16_10-41-44

Орхідеї в Національному природному парку «Мале Полісся»

Скоро вже середина літа – час, коли починають квітувати вишукані представники родини орхідних (Orchidaceae).

Працівниками НПП «Мале Полісся» проведено ряд виїздів до відомих місць зростання цих чарівних рослин з метою спостереження за періодом їх цвітіння. Наразі виявлено гніздівку звичайну  (Neottia nidus-avis) https://redbook-ua.org/item/neottia-nidus-avis/ , коручку болотну (Epipactis palustris) https://redbook-ua.org/item/epipactis-palustris/, коручку чемерникоподібну (Epipactis helleborine) https://redbook-ua.org/item/epipactis-helleborine/, коручку темно-червону (Epipactis atrorubens) https://redbook-ua.org/item/epipactis-atrorubens/, котрі ось-ось зацвітуть.

Всього на території Національного природного парку зростає сім видів як лісових, так і болотних та лучних орхідей: гніздівка звичайна (Neottia nidus-avis), зозульки м’ясочервоні (Dactylorhiza incarnata), зозульки плямисті (Dactylorhiza maculata), коручка болотна (Epipactis palustris), коручка чемерникоподібна (Epipactis helleborine), коручка темно-червона (Epipactis atrorubens), а також любка дволиста (Platanthera bifolia).

Пам’ятайте, що усі ці рослини занесені до Червоної книги України!!! Їх несанкціоноване збирання та порушення умов місцезростань карається законом і тягне за собою адміністративну й кримінальну відповідальність.

Прес-служба НПП «Мале Полісся».

DSC_0272 DSC_0275 DSC_0279 DSC_0240 DSC_0244 DSC_0247 DSC_0255 DSC_0267